|2014-07-23|
Geodezja, Prawo
Resort sprawiedliwości o biegłych geodetach
Postulaty Geodezyjnej Izby Gospodarczej dotyczące biegłych geodetów w większości dotyczą zmian w procedurach procesowych oraz ingerencji w zasadę swobodnej oceny dowodów dokonywanej przez sąd – ocenia Ministerstwo Sprawiedliwości.
Resort ustosunkował się w ten sposób do niedawnego listu GIG, w którym organizacja ta przedstawiła swoje propozycje dotyczące ustawy o biegłych sądowych (jej założenia rząd przyjął w tym roku). Izba zwracała przede wszystkim uwagę na fakt, że w ocenie sądów biegły geodeta nie jest wykonawcą prac geodezyjnych, nie musi więc stosować przepisów dotyczących tych robót. Ma jedynie wykonać konkretne czynności zlecone przez sąd, często bez obowiązku zgłaszania i ewidencjonowania prac oraz operatów technicznych we właściwych ośrodkach. Efektem takich praktyk są np. postanowienia sądów, których nie da się wprowadzić ani do ewidencji gruntów i budynków, ani do ksiąg wieczystych. Cierpi na tym zarówno państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny, jak i właściciele nieruchomości. GIG zwraca ponadto uwagę na brak standardów i wzorów map oraz innych dokumentów do celów sądowych, przez co każde opracowanie biegłego jest różne.
„Odpowiadając na liczne postulaty, zawarte w piśmie, należy zwrócić uwagę, że w większości dotyczą one zmian w procedurach procesowych oraz ingerencji w zasadę swobodnej oceny dowodów dokonywanej przez sąd” – pisze Wioletta Olszewska z Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji MŚ. Zwraca jednocześnie uwagę, że projektowana ustawa wprowadzi rozwiązania, które będą zapobiegać sytuacjom – jak to ma miejsce obecnie – że biegłym może zostać osoba przypadkowa. Zgodnie z przyjętymi założeniami kandydaci na biegłych będą zobligowani do przedstawienia prezesowi sądu okręgowego opinii właściwych organów samorządu zawodowego (tak ustawowego, jak i dobrowolnego), stowarzyszeń zrzeszających osoby wykonujące określony zawód bądź działalność oraz zakładu pracy, w którym kandydat jest zatrudniony.
W przypadku braku podmiotów władnych wydać opinię lub w sytuacji odmowy jej sporządzenia, ewentualnie gdy opinia ta – w ocenie prezesa sądu okręgowego – nie rozstrzygałaby wątpliwości co do kwalifikacji kandydata, prezesi sądów będą uprawnieni do powoływania komisji (bądź indywidualnych ekspertów), w celu zaopiniowania kandydata. Komisje te będą składały się z uznanych specjalistów z dziedziny będącej przedmiotem specjalności biegłego. Komisje lub eksperci będą powoływani w drodze zarządzenia przez prezesa właściwego sądu okręgowego właściwego do zaopiniowania konkretnej kandydatury.
Jednocześnie Wioletta Olszewska informuje, że Geodezyjna Izba Gospodarcza została już wpisana na listę podmiotów, z którymi będą konsultowane projekty zarówno ustawy o biegłych sądowych, jak i rozporządzeń wykonawczych do tego aktu
JK
|