wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Akademia INSPIRE w Norwegii
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2014-07-21| GIS, Mapy, Teledetekcja

Amerykanie stawiają na laserowe modele

Służba Geologiczna USA (USGS) wspólnie z innymi federalnymi, stanowymi i lokalnymi oraz prywatnymi agencjami ogłosiła powołanie inicjatwy 3D Elevation Program (3DEP), której celem będzie zebranie bardziej szczegółowych danych wysokościowych dla tego kraju.


Amerykanie stawiają na laserowe modele <br />
Góra Św. Heleny (fot. USGS)
Góra Św. Heleny (fot. USGS)

3DEP jest odpowiedzią na coraz większe zapotrzebowanie na dane wysokościowe wysokiej jakości – zarówno odnoszące się do rzeźby, jak i roślinności czy zabudowy. Głównym celem programu ma być systematyczne gromadzenie tego typu danych za pomocą lotniczego skanowania laserowego. W ciągu ośmiu lat nalotami mają zostać objęte nie tylko kontynentalne Stany Zjednoczone, ale także Hawaje oraz inne terytoria. Wyjątkiem będzie Alaska, gdzie z uwagi na spore zachmurzenie wykorzystana zostanie technologia lotniczej interferometrii radarowej (pomiary te już się toczą).

Podstawą podjęcia tej inicjatywy było przeprowadzenie badania „National Enhanced Elevation Assessment”, gdzie udokumentowano ponad 600 przypadków, w których można by zastosować dane 3DEP w sektorach prywatnym, naukowym czy publicznym. Praca wykazała, że pozyskana chmura punktów przyczyniłaby się do powstania korzyści finansowej w wysokości nawet 690 mln dolarów rocznie.

Obecnie podstawowym zbiorem danych wysokościowych dla Stanów Zjednoczonych jest NED – National Elevation Dataset. W miarę postępów nowej inicjatywy baza ta będzie zastępowana danymi 3DEP.

Źródło: USGS, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
do przesyłania swoich danych przez internet amerykanie wyrywni nie są - wolą zaciągać nasze dane. Czy tego chcemy czy też nie.

. Kolega zapomniał o istnieniu internetu i możliwości przesyłania danych ;)

Tam nie znajdą studentów którzy będą pracować za marne pieniądze..

. MGGP już pakuje się do nalotu na USA :)

4 komentarzezobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt