wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Apeks skanuje w Trójmieście
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2014-07-19| GIS, Mapy, Teledetekcja

Geoportal.gov.pl pomógł odnaleźć dawne miasto

Pewien archeolog przypadkiem odnalazł w Puszczy Zielonce ślady miasta sprzed siedmiu wieków. Pomogły mu w tym zdjęcia lotnicze z rządowego Geoportalu. O odkryciu pisze „Gazeta Wyborcza”.


Geoportal.gov.pl pomógł odnaleźć dawne miasto <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl

Wszystko zaczęło się od tego, gdy archeologa Marcina Krzepkowskiego kolega zapytał o siedzibę rycerską w Dzwonowie. Ten nic o niej nie wiedział, więc zaciekawiony otworzył zdjęcia lotniczego tego regionu na Geoportal.gov.pl. Tam, w okolicach wsi Niedźwiedziny, zidentyfikował nie tylko przypuszczalną siedzibę rycerską, ale również układ pobliskiego XIV-wiecznego miasta i niedalekiej wsi.

Jak tłumaczy „Gazecie” archeolog, odkrycia udało się dokonać, bo zdjęcie lotnicze zrobiono w okresie dojrzewania zboża. Miejsca, gdzie kiedyś istniała zabudowa, są bardziej zasobne w próchnicę, a przez to rosnące tam zboże jest wyższe i ciemniejsze.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt