wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2014-07-19| GIS, Mapy, Teledetekcja

Geoportal.gov.pl pomógł odnaleźć dawne miasto

Pewien archeolog przypadkiem odnalazł w Puszczy Zielonce ślady miasta sprzed siedmiu wieków. Pomogły mu w tym zdjęcia lotnicze z rządowego Geoportalu. O odkryciu pisze „Gazeta Wyborcza”.


Geoportal.gov.pl pomógł odnaleźć dawne miasto <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl

Wszystko zaczęło się od tego, gdy archeologa Marcina Krzepkowskiego kolega zapytał o siedzibę rycerską w Dzwonowie. Ten nic o niej nie wiedział, więc zaciekawiony otworzył zdjęcia lotniczego tego regionu na Geoportal.gov.pl. Tam, w okolicach wsi Niedźwiedziny, zidentyfikował nie tylko przypuszczalną siedzibę rycerską, ale również układ pobliskiego XIV-wiecznego miasta i niedalekiej wsi.

Jak tłumaczy „Gazecie” archeolog, odkrycia udało się dokonać, bo zdjęcie lotnicze zrobiono w okresie dojrzewania zboża. Miejsca, gdzie kiedyś istniała zabudowa, są bardziej zasobne w próchnicę, a przez to rosnące tam zboże jest wyższe i ciemniejsze.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt