Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-07-14| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Edukacja, Software

Najnowsze geodezyjne "Acta" już w sieci

Modelowanie hydrodynamiczne, identyfikacja zbiorników z chmury punktów, mapy mentalne, kalibracja łat kodowych czy wyznaczanie dokładności instrumentu – m.in. o tym możemy przeczytać w najnowszym wydaniu kwartalnika „Acta Scientiarum Polonorum – Geodesia et Descriptio Terrarum”, udostępnionego właśnie w internecie.


Najnowsze geodezyjne "Acta" już w sieci

O swojej koncepcji trójwymiarowej wizualizacji wyników modelowania hydrodynamicznego wezbrań dla fragmentu doliny rzeki Widawy oraz efektach jej realizacji piszą Edyta Hadaś i Przemysław Tymków. W pracy wykorzystali oni dane z lotniczego skanowania laserowego kraju przeprowadzonego w ramach projektu ISOK.

Przydatność tych danych badają również Małgorzata Mendela i Andrzej Borkowski. W swoim artykule sprawdzają, czy dane ISOK oraz algorytm α-shape nadają się do automatycznej identyfikacji zbiorników wodnych na potrzeby zasilania bazy danych obiektów topograficznych.

Z kolei Maria Pokarowska oraz Jerzy Wojciechowski zaprezentowali przegląd metod testowych do wyznaczania dokładności instrumentów geodezyjnych zgodnie z normami PN-ISO 17123. Autorzy zwracają szczególną uwagę na analizę statystyczną wyników testów, a także prezentują propozycje modyfikacji niektórych fragmentów norm.

W temat dokładności instrumentów geodezyjnych wpisuje się także artykuł Tadeusza Szczutki i Mariusza Frukacza. Przedstawiają oni wyniki kalibracji wybranych typów łat kodowych określanych jako „inżynierskie”. Podejmują także próbę oceny przydatności tychże łat do pomiaru szczegółowej osnowy wysokościowej z uwzględnieniem konfiguracji terenu, na którym ma być wykonywana niwelacja.

Bodaj najbardziej intrygującym tematem w tym numerze „Acta…” jest publikacja Kamila Nieścioruka poświęcona mapom mentalnym. Autor pisze nie tylko o wykorzystaniu tej metody w badaniach stopnia poznania przestrzeni, ale także sprawdza, na ile pomocne przy analizie map mentalnych mogą okazać się systemy informacji geograficznej.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Zwycięski projekt studentów AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama