Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-07-04| GNSS

ESA o awarii Galileo

Jeszcze nie wiemy, co się stało, ale to na pewno nie były zegary atomowe – mówią o awarii czwartego satelity Galileo przedstawiciele Europejskiej Agencji Kosmicznej.


ESA o awarii Galileo

Przypomnijmy, że o usterce, w wyniku której aparat zaprzestał nadawania sygnałów nawigacyjnych, jako pierwszy napisał branżowy portal „GPS World”. Powołując się na anonimowych informatorów, serwis stwierdził, że przyczyna awarii najprawdopodobniej tkwi w maserach wodorowych. Przytoczono nawet opinię, że usterka może oznaczać koniec misji satelity.

ESA wyjaśnia, że awaria spowodowana jest nagłym spadkiem zasilania, co wyłączyło nadawanie sygnałów na kanale E1 (związanym z darmową usługą otwartą). Po samoczynnym przywróceniu nadawania, usterka dotknęła pozostałe dwa kanały. Zmusiło to ekipy naziemne do wyłącznie satelity do czasu znalezienia przyczyny. Ponowne, próbne włączanie aparatu zaplanowano na poniedziałek, 7 lipca.

Przedstawiciele ESA zaznaczają, że awaria w żaden sposób nie wpłynie na starty kolejnych satelitów Galileo. Mają one bowiem zupełnie inne systemy zasilania niż popsuty aparat.

Źródło: Space News, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS