|2014-07-02|
Geodezja, Prawo
Co zmienić w rozporządzeniach do nowelizacji Pgik?
Zakończyły się już ekspresowe konsultacje trzech rozporządzeń do nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego, które – podobnie jak sama ustawa – mają wejść w życie już 12 lipca.
Do 12 czerwca uwagi można było zgłaszać do rozporządzeń w sprawie: 1) wzoru zgłoszenia prac geodezyjnych, wzoru zgłoszenia prac kartograficznych, wzoru zawiadomienia o wykonaniu zgłoszonych prac geodezyjnych lub prac kartograficznych oraz wzoru protokołu weryfikacji zbiorów danych oraz innych materiałów przekazywanych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, 2) sposobu i trybu uwierzytelniania przez organy Służby Geodezyjnej i Kartograficznej dokumentów opracowanych przez wykonawców prac geodezyjnych lub prac kartograficznych na potrzeby postępowań administracyjnych, sądowych lub czynności cywilnoprawnych, 3) wzorów wniosków o udostępnienie zbiorów danych lub innych materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, sposobu wydawania licencji oraz ich wzorów oraz wzoru Dokumentu Obliczenia Opłaty.
Bodaj najpoważniejszą uwagę przesłało Ministerstwo Sprawiedliwości. Wątpliwości wiceministra Michała Królikowskiego budzi wzór formularza wniosku o wydanie wypisu i wyrysu z ewidencji gruntów i budynków. Jako dane identyfikujące nieruchomość podano w nim bowiem m.in. dane dotyczące jej właściciela. To rodzi ryzyko, że wyrysy i wypisy będą wykorzystywane do identyfikacji stanu majątkowego osoby fizycznej lub prawnej. Niebezpieczeństwa tego nie usuwa obowiązek wskazania przez petenta swojego interesu prawnego w dostępie do tych danych – uważa wiceminister.
Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zwraca z kolei uwagę, że w przypadku zgłaszania prac geodezyjnych rozporządzenie nr 1 niepotrzebnie wymaga podania numerów PESEL oraz REGON. W ocenie GIODO dane te są zupełnie niepotrzebne do identyfikacji wykonawcy roboty. Podobnego zdania są również Geodezyjna Izba Gospodarcza oraz Stowarzyszenie Geodetów Polskich. GIODO wskazuje ponadto, że również z kilku innych formularzy należy usunąć rubrykę z PESEL-em. Warto także zaznaczyć w nich, że podawanie numeru telefonu oraz adresu e-mail jest nieobowiązkowe.
GIG wnosi m.in. o to, aby w protokole weryfikacji pracy geodezyjnej dodać rubrykę, gdzie wpisywany będzie numer uprawnień osoby kontrolującej. Jak argumentuje Izba, osoba ta powinna legitymować się takim zakresem uprawnień, jaki jest niezbędny również do ich wykonywania.
Najwięcej uwag zgłosiło SGP – mają one przede wszystkim charakter porządkujący i ujednolicający. Poza tym Stowarzyszenie proponuje np. dodać do wniosku zgłoszenia roboty geodezyjnej miejsce na adnotację, czy dana praca jest związana z realizacją zamówienia publicznego. Zdaniem SGP jest to o tyle istotna informacja, że zgodnie ze znowelizowanym Pgik prace takie nie będą podlegały obowiązkowej kontroli przez przyjęciem do PZGiK.
Ciekawostką jest uwaga Rządowego Centrum Legislacji, które sugeruje nadać rozporządzeniom bardziej zwięzłe tytuły.
Jak już wcześniej pisaliśmy, o rozporządzeniach wypowiedziało się również Polskie Towarzystwo Geodezyjne. PTG nie odniosło się do zawartości merytorycznej przedstawionych projektów, natomiast negatywnie oceniło zarówno zaproponowany tryb konsultacji społecznych, jak i zamiar wprowadzenia w życie przepisów bez zapewnienia wystarczającego okresu vacatio legis, a więc umożliwiającego zapoznanie się przez adresatów norm prawnych z treścią tych norm, a także rzetelne i spokojne przygotowanie się do ich stosowania.
JK
|