Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-06-28| Geodezja, GIS, Mapy, Instytucje

GGK: polska IIP powyżej średniej europejskiej

Jak daleko udało nam się w zeszłym roku zajść z wdrażaniem dyrektywy INSPIRE i jak prezentują się nasze osiągnięcia na tle europejskim? Odpowiedzi na te pytania poznaliśmy na czwartkowym posiedzeniu Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej (26 czerwca).


GGK: polska IIP powyżej średniej europejskiej

Okazją do dyskusji na ten temat było przesłanie do Komisji Europejskiej wyników monitoringu wdrażania INSPIRE za rok 2013. Zadeklarowane przez Polskę wskaźniki skomentowała Ewa Surma z GUGiK-u. Podkreśliła, że od 2009 r. udało się już sporo osiągnąć. Na przykład liczba deklarowanych zbiorów danych przestrzennych wzrosła z około 50 do ponad 300. Systematycznie przybywa także metadanych – obecnie przygotowaliśmy już wszystkie wymagane przez dyrektywę, choć jeszcze 6% nie doprowadzono do zgodności z europejskimi przepisami.

Zaskakiwać może za to spadek wskaźników dotyczących usług sieciowych. Jak tłumaczyła Ewa Surma, jest to związane m.in. z wycofaniem przez niektóre instytucje swoich usług, które deklarowano jako zgodne z INSPIRE, i wprowadzenie wielu nowych serwisów, których jeszcze do zgodności nie doprowadzono (więcej na ten temat w lipcowym GEODECIE). Sporo do zrobienia jest także w kwestii dostosowania zbiorów danych do INSPIRE. Obecnie wskaźnik zgodności danych wynosi raptem 2%. Pewnym pocieszeniem może być jednak fakt, że jest to problem ogólnoeuropejski.

– Plasujemy się powyżej średniej europejskiej, niemniej jednak jest kilka kwestii do przedyskutowania – skomentował te wyniki główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski. Problemami dostrzeżonymi w naszym raporcie są m.in.:
• brak zbiorów danych dla tematów „obiekty rolnicze oraz akwakultury”, „strefy zagrożenia naturalnego”, „regiony biogeograficzne”, „siedliska i obszary przyrodniczo jednorodne” oraz „rozmieszczenie gatunków”,
• brak zgodności z INSPIRE usług dla tematu „zagospodarowanie przestrzenne”,
• wyłączenie niektórych usług katalogowych lub też brak ich sfederowania z krajowym geoportalem.

Jak zapowiedziała Ewa Surma, pewnym ułatwieniem we wdrażaniu INSPIRE będzie nowe narzędzie do walidacji metadanych, zbiorów i serwisów. Właśnie trwają nad nim prace zlecone przez Komisję Europejską.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama