|2014-06-28|
Geodezja, GIS, Mapy, Instytucje
GGK: polska IIP powyżej średniej europejskiej
Jak daleko udało nam się w zeszłym roku zajść z wdrażaniem dyrektywy INSPIRE i jak prezentują się nasze osiągnięcia na tle europejskim? Odpowiedzi na te pytania poznaliśmy na czwartkowym posiedzeniu Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej (26 czerwca).
Okazją do dyskusji na ten temat było przesłanie do Komisji Europejskiej wyników monitoringu wdrażania INSPIRE za rok 2013. Zadeklarowane przez Polskę wskaźniki skomentowała Ewa Surma z GUGiK-u. Podkreśliła, że od 2009 r. udało się już sporo osiągnąć. Na przykład liczba deklarowanych zbiorów danych przestrzennych wzrosła z około 50 do ponad 300. Systematycznie przybywa także metadanych – obecnie przygotowaliśmy już wszystkie wymagane przez dyrektywę, choć jeszcze 6% nie doprowadzono do zgodności z europejskimi przepisami.
Zaskakiwać może za to spadek wskaźników dotyczących usług sieciowych. Jak tłumaczyła Ewa Surma, jest to związane m.in. z wycofaniem przez niektóre instytucje swoich usług, które deklarowano jako zgodne z INSPIRE, i wprowadzenie wielu nowych serwisów, których jeszcze do zgodności nie doprowadzono (więcej na ten temat w lipcowym GEODECIE). Sporo do zrobienia jest także w kwestii dostosowania zbiorów danych do INSPIRE. Obecnie wskaźnik zgodności danych wynosi raptem 2%. Pewnym pocieszeniem może być jednak fakt, że jest to problem ogólnoeuropejski.
– Plasujemy się powyżej średniej europejskiej, niemniej jednak jest kilka kwestii do przedyskutowania – skomentował te wyniki główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski. Problemami dostrzeżonymi w naszym raporcie są m.in.: • brak zbiorów danych dla tematów „obiekty rolnicze oraz akwakultury”, „strefy zagrożenia naturalnego”, „regiony biogeograficzne”, „siedliska i obszary przyrodniczo jednorodne” oraz „rozmieszczenie gatunków”, • brak zgodności z INSPIRE usług dla tematu „zagospodarowanie przestrzenne”, • wyłączenie niektórych usług katalogowych lub też brak ich sfederowania z krajowym geoportalem.
Jak zapowiedziała Ewa Surma, pewnym ułatwieniem we wdrażaniu INSPIRE będzie nowe narzędzie do walidacji metadanych, zbiorów i serwisów. Właśnie trwają nad nim prace zlecone przez Komisję Europejską.
JK
|