Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-06-24| Geodezja, GIS, Prawo

Co sądzimy o INSPIRE na półmetku?

Komisja Europejska opublikowała wyniki ankiety dotyczącej średniookresowej oceny dyrektywy INSPIRE.


Co sądzimy o INSPIRE na półmetku?

W badaniu internetowym wzięło udział około 700 uczestników. Byli to przede wszystkim przedstawiciele sektora publicznego (68%), a w dalszej kolejności również: osoby prywatne (13%) oraz przedstawicieli podmiotów prywatnych (12%), instytucji naukowych (4%) oraz narodowych organizacji koordynujących wdrażanie INSPIRE (4%). 49 ankietowanych jako kraj zamieszkania zadeklarowało Polskę.

W ocenie autorów raportu z wypełnionych ankiet płyną następujące wnioski:
• Idea INSPIRE zaczyna już działać i pomaga radzić sobie z kluczowymi barierami (zidentyfikowanymi na początku tej inicjatywy) utrudniającymi dzielenie się danymi przestrzennymi oraz ich wykorzystanie na potrzeby ochrony środowiska.
• Największy postęp dokonał się w kwestii dokumentacji danych oraz ich udostępniania za pośrednictwem sieciowych usług przeszukiwania i przeglądania. Nie udało się jednak uniknąć opóźnień, szczególnie w udostępnieniu danych dla tematów wymienionych w załącznikach I oraz II dyrektywy, co należało uczynić jeszcze przed przeprowadzeniem tego badania. Opóźnienia występują także w tematach z załącznika III – chodzi o przygotowanie metadanych oraz udostępnienie danych przez usługi pobierania.
• Bardziej palącym problemem okazało się jednak usuwanie barier utrudniających wykorzystanie danych przestrzennych przez przedstawicieli administracji publicznej. Tylko połowa ankietowanych dostawców danych uważa, że w ich organizacji podjęto wystarczające kroki rozwiązujące tę kwestię. Biorąc pod uwagę, że problem ten powinien być rozwiązany już w 2009 roku, to opóźnienie należy uznać za znaczące.
• Najważniejsze zmiany we wdrażaniu INSPIRE sugerowane przez ankietowanych to: poprawa komunikacji oraz koordynacji działań, dzielenie się dobrymi praktykami oraz zmniejszenie złożoności specyfikacji technicznych.
• Wśród ankietowanych była niemal pełna zgodność co do tego, że jeden z celów INSPIRE, jakim jest ułatwienie dzielenia się i wykorzystania danych przestrzennych, jest istotny jak nigdy wcześniej.
• INSPIRE zapewnia administracji publicznej wymierne korzyści w postaci lepszego zarządzania danymi, a także wzrostu kompetencji w zakresie zarządzania i publikowania informacji geograficznych oraz związanych z nimi usług.

Raport z badań
Szczegółowe wyniki ankiety

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS