Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-06-12| Mapy, Instytucje

MAK: Polski atlas tyflologiczny mapą miesiąca

Międzynarodowa Asocjacja Kartograficzna tytuł „Mapy czerwca” przyznała wydanemu w 2012 r. przez Główny Urząd Geodezji Kartografii „Atlasowi Świata dla niewidomych i słabowidzących”.


MAK: Polski atlas tyflologiczny mapą miesiąca

MAK przypomina, że publikacja otrzymała drugą nagrodę jury w kategorii „innych produktów kartograficznych” na Międzynarodowej Wystawie Kartograficznej, która odbyła się w 2013 r. w Dreźnie. Atlas został doceniony jako rzadka i zarazem bardzo pożyteczna publikacja kartograficzna dla istotnego grona użytkowników, jakimi są osoby z dysfunkcją wzroku.

Przypomnijmy, że atlas świata składa się z 38 plansz mapowych przechowywanych w dwóch teczkach w podstawowym formacie A3 (niektóre 2xA3). Tom I obejmuje 23 mapy w skali 1:90 000 000 o tematyce przyrodniczej i społeczno-gospodarczej. Z kolei tom II zawiera 15 map przedstawiających rzeźbę terenu oraz podział polityczny kontynentów; zastosowano tu skale od 1:10 000 000 do 1:40 000 000.

Atlas został przygotowany w technice reliefowej z zastosowaniem kolorowego poddruku. W odróżnieniu od poprzednich metod umożliwia ona nakładanie pisma Braille’a na tradycyjne opisy czytane przez osoby słabowidzące. Technologia ta pozwala na oszczędność miejsca, co jest niesłychanie ważne szczególnie na mapach świata, gdzie na małej powierzchni, trzeba przedstawić i opisać wiele zjawisk.

Publikacja jest zaopatrzona w załącznik zawierający opisy treści map i metodykę ich czytania. Stosowaną dawniej formę książkowego załącznika w piśmie Braille’a zastąpiono plikami elektronicznymi na CD w wersji tekstowej i dźwiękowej.

Źródło: MAK, AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS