Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-06-10| Prawo

Poprawki Biura Legislacyjnego odrzucone przez senackie komisje

Dzisiaj (10 czerwca) odbyło się połączone posiedzenie senackich komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Gospodarki Narodowej, w trakcie której Biuro Legislacyjne Senatu przedstawiło 22 poprawki do „ustawy o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji”.


Poprawki Biura Legislacyjnego odrzucone przez senackie komisje <br />
fot. Senat.gov.pl
fot. Senat.gov.pl
W trakcie posiedzenia przedstawiciel Biura Legislacyjnego omówił 8 poprawek. Zwrócono w nich m.in. uwagę na art. 9 ust. 1 ustawy określający kompetencje kontrolne głównego geodety kraju. Zdaniem legislatora jest on niespójny z innym przepisem zamieszczonym w ustawie, z którego wynika, że GGK ma także w tym zakresie kompetencje nadzorcze. Ponadto Biuro Legislacyjne uważa, że niezasadne jest ograniczenie stosowania ustawy o kontroli w administracji rządowej tylko do niektórych przepisów i powinna ona znaleźć zastosowanie do całej służby geodezyjnej i kartograficznej (czyli zarówno do organów administracji, jak i nadzoru), a nie – jak to ma miejsce obecnie – wyłącznie do organów administracji.

Kolejna z przedłożonych poprawek dotyczy art. 3 pkt 3, który stanowi, że prowadzenie powiatowego zasobu geodezyjnego należy do starosty, natomiast wcześniejszy przepis kompetencyjny mówi o tym, że leży to w gestii starostów i prezydentów miast na prawach powiatów. Biuro wniosło także, aby do art. 46t. ust. 1 określającego katalog przesłanek, których wystąpienie skutkuje wykreśleniem z centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia zawodowe, dodać kolejny zapis. Wykreślenie miałoby także następować w przypadku popełnienia takich przestępstw, które uniemożliwiają otrzymanie uprawnień zawodowych.

Spore emocje – jak zwykle – wzbudził art. 11. Biuro Legislacyjne zwróciło uwagę, że po sejmowej poprawce panuje chaos i nie do końca wiadomo, kto może być wykonawcą prac geodezyjnych i kartograficznych. – Trzeba wyraźnie przesądzić, czy wykonawcą może być wyłącznie przedsiębiorca i jednostka organizacyjna, czy również osoba fizyczna posiadająca odpowiednie uprawnienia zawodowe – powiedział legislator.

Główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski podkreślił, że poprawka wprowadzona w Sejmie bardzo wyraźnie zawęża grono osób fizycznych posiadających uprawnienia, które mogą wykonywać prace geodezyjne, do osób pełniących funkcję biegłego sądowego, mierniczego górniczego lub asystenta mierniczego górniczego.

Argumenty GGK nie przekonały jednak senatora Andrzeja Matusiewicza. – Ja znam takie przypadki z praktyki, że pracownik samorządu jest biegłym sadowym i będzie mógł korzystać z tego zapisu. Oczywiście ma uprawnienia zawodowe i będzie obchodził przepis ustawy o pracownikach samorządowych mówiący, że nie może prowadzić działalności gospodarczej, w ten sposób, że będzie brał jednorazowe zlecenia, a nie będzie nigdy wpisany do ewidencji działalności gospodarczej.

Biuro zaproponowało także 14 poprawek o charakterze techniczno-legislacyjnym.

Zapytany przez przewodniczącego połączonych komisji, czy ustawa bez poprawek jest wystarczająco dobra, aby ją przyjąć, legislator odpowiedział twierdząco. Poprawki zmieniają jednak jej jakość i usuwają pewne kwestie wymagające interpretacji.

Odmienne zdanie od legislatora okazała się mieć jednak większość komisji, która przyjęła ustawę bez poprawek. Zgłoszono także wniosek mniejszości o przyjęcie ustawy ze wszystkimi poprawkami.

Ustawa zostanie rozpatrzona przez Senat podczas posiedzenia, które rozpocznie się jutro.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama