Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-06-10| Geodezja, Edukacja

Moc indeksów do wzięcia

Na nowych studentów geodezji i kartografii czeka w tym roku ponad 4,8 tys. miejsc na studiach I stopnia (inżynierskich), z czego blisko 2,9 tys. w szkołach publicznych. W uczelniach tych nieznacznie przeważają miejsca na studiach stacjonarnych (54 proc.), a w niepublicznych – na niestacjonarnych (60 proc.). Tak wynika z naszego tegorocznego zestawienia oferty studiów opublikowanego w czerwcowym wydaniu GEODETY.


Moc indeksów do wzięcia <br />
fot. pw.edu.pl
fot. pw.edu.pl
W tym roku nabór na studia na kierunku geodezja i kartografia planują przeprowadzić 24 uczenie wyższe. Spośród 14 szkół publicznych najwięcej nowych żaków zamierzają przyjąć dwie placówki krakowskie (25 proc. wszystkich miejsc na studiach inżynierskich). Jednak rekord należy do niepublicznej Uczelni Warszawskiej im. M. Skłodowskiej-Curie, która dysponuje aż 500 miejscami.

Przypomnijmy, że rok temu 23 uczelnie (w tym 14 publicznych) przyjęły na studia I stopnia ponad 3,1 tys. studentów, czyli o 700 mniej niż rok wcześniej. Jednak z uwagi na utrzymanie wysokich limitów miejsc tylko kilka z nich mogło wśród kandydatów wybierać, inne decydowały się na obniżenie progów przyjęć.

Na uczelniach niepublicznych ogólny wynik naboru w stosunku do tego sprzed dwóch lat był aż o połowę niższy. Konsekwencją jest np. to, że Wyższa Szkoła Humanistyczna we Wrocławiu z uwagi na brak zainteresowania kierunkiem zrezyg­nowała w tym roku z rekrutacji, Wyższa Szkoła Inżynierii Gospodarki w Słupsku ogranicza się tylko do studiów I stopnia niestacjonarnych (w ub.r. były to również studia stacjonarne), a Radomska Szkoła Wyższa już rok wcześniej w ogóle wycofała się z prowadzenia kierunku.

Biorąc pod uwagę słabsze w porównaniu do lat wcześniejszych wyniki ubiegłorocznego naboru (po części będące efektem niżu demograficznego, ale pewnie też zmniejszającego się zainteresowania kierunkiem) oraz złą sytuację na rynku pracy (rosnące bezrobocie w branży sięgające 2672 osób na koniec 2013 r.), który jest przecież odbiorcą rynku edukacyjnego, ta ogromna liczba miejsc na studiach nie wróży nic dobrego.

Uczelnie publiczne opierają swe budżety na subwencjach zależnych od liczby studentów, więc jeśli liczba kandydatów będzie równa liczbie miejsc (lub mniejsza), przyjmowani będą wszys­cy, nawet ci z bardzo słabym wynikiem maturalnym. O wysokich progach przyjęć, nawet na tych uczelniach, które dotąd starały się je utrzymać, będzie można zapomnieć...

Pełna treść artykułu (w tym pełne zestawienie oferty studiów na kierunku geodezja i kartografia) w czerwcowym wydaniu GEODETY

Szczegóły dotyczące aktualnej oferty kształcenia poszczególnych uczelni w zakładce Edukacja/Uczelnie Wyższe

Dziękujemy wszystkim przedstawicielom uczelni, którzy wypełnili przygotowane przez nas ankiety

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS