Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-06-09| Geodezja, Mapy, Prawo, Instytucje

3 rozporządzenia do pilnej konsultacji

Do pięciu organizacji zawodowych geodetów i kartografów główny geodeta kraju przesłał projekty trzech rozporządzeń do uchwalonej przez sejm nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne z prośbą o ich zaopiniowanie. Uwagi można zgłaszać do 12 czerwca br. Równocześnie projekty skierowano do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.


3 rozporządzenia do pilnej konsultacji
Są to projekty rozporządzeń w sprawie:
wzoru zgłoszenia prac geodezyjnych, wzoru zgłoszenia prac kartograficznych, wzoru zawiadomienia o wykonaniu zgłoszonych prac geodezyjnych lub prac kartograficznych oraz wzoru protokołu weryfikacji zbiorów danych oraz innych materiałów przekazywanych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego,
sposobu i trybu uwierzytelniania przez organy Służby Geodezyjnej i Kartograficznej dokumentów opracowanych przez wykonawców prac geodezyjnych lub prac kartograficznych na potrzeby postępowań administracyjnych, sądowych lub czynności cywilnoprawnych,
wzorów wniosków o udostępnienie zbiorów danych lub innych materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, sposobu wydawania licencji oraz ich wzorów oraz wzoru Dokumentu Obliczenia Opłaty.

Jak czytamy w piśmie skierowanym 5 czerwca br. przez GGK do prezesów Stowarzyszenia Geodetów Polskich, Stowarzyszenia Kartografów Polskich, Geodezyjnej Izby Gospodarczej, Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego oraz Polskiej Geodezji Komercyjnej, konieczność pilnego zaopiniowania przedłożonych projektów wynika z faktu, iż muszą one wejść w życie 12 lipca br., tj. w dniu wejścia w życie ustawy z 5 czerwca 2014 r. nowelizującej ustawę Prawo geodezyjne i kartograficzne, która jest obecnie przedmiotem prac legislacyjnych Senatu RP.

Istotą projektowanych rozporządzeń – jak czytamy dalej w piśmie GGK – jest określenie wzorów zgłoszeń prac geodezyjnych lub kartograficznych do właściwych organów prowadzących państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny, wzorów wniosków o udostępnienie danych i materiałów z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, jak również wzorów licencji wydawanych wraz z udostępnianymi danymi i materiałami tego zasobu. Pomimo iż projektowane rozporządzenia mają w znacznej mierze charakter techniczny, ich brak w chwili wejścia w życie ustawy z 5 czerwca 2014 r. spowoduje poważne utrudnienia w funkcjonowaniu powiatowych i wojewódzkich ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej rzutujące na obsługę wykonawców prac geodezyjnych i kartograficznych oraz wszystkich podmiotów zainteresowanych uzyskaniem odpłatnych danych i materiałów z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Jak pamiętamy, projekty rozporządzeń (wraz z trzema innymi) we wcześniejszym kształcie pod koniec marca br. udostępniono na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. W dokumentach upublicznionych obecnie, możemy przeczytać m.in., że treść projektowanych rozporządzeń została w trybie roboczym skonsultowana z organami Służby Geodezyjnej i Kartograficznej (wojewódzcy inspektorzy nadzoru geodezyjnego i kartograficznego, geodeci województw, 16 wybranych geodetów powiatowych). Organy te zgłaszały uwagi i sugestie do przedłożonych rozwiązań w okresie 21 dni. Zdecydowana większość zgłoszonych uwag miała charakter redakcyjny i dotyczyły one treści załączników do projektowanych rozporządzeń. Prawie wszystkie zgłoszone uwagi zostały uwzględnione.

Jeśli chodzi o rozporządzenie ws. wzoru zgłoszenia prac..., nie uwzględniono powtarzającej się uwagi dotyczącej obowiązku wskazywania w formularzu zgłoszenia pracy geodezyjnej lub kartograficznej zakresu uprawnień zawodowych posiadanych przez wykonawcę dokonującego zgłoszenia. Jak napisano, proponowane przez Służbę Geodezyjną i Kartograficzną rozwiązanie stoi w sprzeczności z przepisami ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne stanowiącymi, iż wykonawcą prac geodezyjnych może być również przedsiębiorca lub jednostka organizacyjna, a uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii przyznawane są jedynie osobom fizycznym.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS