Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-06-03| Geodezja, Edukacja

Studenci PW w Borowcu

Członkowie Stowarzyszenia Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej „Geoida” pod koniec maja odwiedzili Obserwatorium Astrogeodynamiczne w Borowcu k. Poznania.


Studenci PW w Borowcu
Przyjął nas kierownik obserwatorium prof. Stanisław Schillak, który przedstawił zespoły badawcze pracujące w Borowcu (grupę GPS, laserową i grupę Służby Czasu) oraz projekty, w które są one zaangażowane. Dowiedzieliśmy się m.in., że obecnie trwają prace nad uruchomieniem teleskopu laserowego, obserwatorium czeka na ważną część układu optycznego, która jest produkowana w Azerbejdżanie. Profesor podkreślił też, że placówka w Borowcu ma możliwość najlepszego transferu czasu na świecie.

Po prezentacji profesora mogliśmy bliżej zapoznać się z pracą poszczególnych zespołów. Pokazane zostały lasery będące w posiadaniu obserwatorium: nowy instrument firmy Ekspla oraz Continuum PY-62. Mieliśmy też okazję zobaczyć dwa wzorce cezowe HP5071A oraz dwa masery wodorowe Kvarz CH1-75A i Symmetricom ρ(τ) MHM2010 wykorzystywane przez grupę Służby Czasu. Jak dowiedzieliśmy się podczas wizyty, grupa ta we współpracy z Bureau International des Poids et Mesures (BIPM) zaangażowana jest w tworzenie międzynarodowej skali czasu atomowego TAI i UTC. Głównym zadaniem zespołu jest utrzymanie wysokiej dokładności pomiaru czasu, co wpływa także na dokładność pomiarów GPS i SLR. Aktualny błąd pomiaru czasu wynosi mniej niż 2 ns. Na koniec zaprezentowano nam mający już swoje lata, lecz nadal sprawny i w pełni zautomatyzowany teleskop.

Marcin Kłębowski (Geoida)


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS