|2014-05-23|
Teledetekcja, Edukacja
Konkurs fotogrametryczny rozstrzygnięty
Konkurs zorganizowany przez Geoforum.pl, w którym można było wygrać egzemplarze „Fotogrametrii” dr. hab. Zdzisława Kurczyńskiego ufundowane przez Wydawnictwo Naukowe PWN, cieszył się sporym zainteresowaniem. Udzielenie poprawnych odpowiedzi wielu uczestnikom nie sprawiło większych problemów.
W konkursie wzięło udział aż 589 osób, z czego prawidłowo na wszystkie 5 pytań odpowiedziało 220. Spośród nich wylosowaliśmy piątkę zwycięzców:
• Łukasz Bryś z Wrocławia • Joanna Kosmowska z Poznania • Maciej Pogan z Siewierza • Agnieszka Sacha z Jastwi k. Dębna • Jan Żołnierz z Wrocławia.
Gratulujemy! Nagrody z dedykacją autora prześlemy pocztą.
Trzy pytania okazały się łatwe (1, 3 i 5). Poprawnie odpowiedziało na nie ponad 95% uczestników! Na pytanie 4 – blisko 75%. Najwięcej problemów sprawiło pytanie 2, choć tu prawidłowych odpowiedzi było też ponad 50%. Poniżej przedstawiamy poprawne odpowiedzi:
1. Pierwsze zdjęcie lotnicze z pokładu samolotu wykonano podczas pokazu lotniczego w pobliżu Rzymu w roku 1909.
2. Założycielem pierwszego w Polsce przedsiębiorstwa fotogrametrycznego przy Polskich Liniach Lotniczych w 1930 r. był Marian Brunon Piasecki. Choć sporo osób biorących udział w konkursie wskazywało innego wybitnego polskiego fotogrametrę – Kaspra Weigla, to jednak nie on było założycielem Fotolotu, którego dotyczyło nasze pytanie.
3. Porę dnia przydatną do fotografowania lotniczego wyznaczają warunki oświetleniowe związane z wysokością Słońca nad horyzontem. Jaka jest dopuszczalna minimalna wysokość Słońca dla obszarów miejskich? Za prawidłową uznawaliśmy zarówno 30° (przy zastosowaniu kamery analogowej), jak i 25° (przy zastosowaniu kamery cyfrowej). W zdjęciach miejskich spora część powierzchni to cienie, słabiej czytelne szczególnie na zdjęciach analogowych; na cyfrowych, ze względu na większą ich dynamikę, problem ten jest mniej krytyczny i postawiony warunek można nieco złagodzić.
4. Pierwszym na świecie komercyjnym systemem satelitarnym dostarczającym obrazy z pikselem 1 m był Ikonos-2.
5. Najdłużej pracującym systemem teledetekcji satelitarnej dla celów cywilnych jest Landsat. Pierwszy satelita obserwacyjny tej konstelacji został wystrzelony w lipcu 1972 r., a najnowszy – w lutym 2013 r.
Tych, którym nie powiodło się w losowaniu, zapraszamy do naszej Księgarni
Redakcja
|