Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-05-23| Teledetekcja, Edukacja

Konkurs fotogrametryczny rozstrzygnięty

Konkurs zorganizowany przez Geoforum.pl, w którym można było wygrać egzemplarze „Fotogrametrii” dr. hab. Zdzisława Kurczyńskiego ufundowane przez Wydawnictwo Naukowe PWN, cieszył się sporym zainteresowaniem. Udzielenie poprawnych odpowiedzi wielu uczestnikom nie sprawiło większych problemów.


Konkurs fotogrametryczny rozstrzygnięty

W konkursie wzięło udział aż 589 osób, z czego prawidłowo na wszystkie 5 pytań odpowiedziało 220. Spośród nich wylosowaliśmy piątkę zwycięzców:

Łukasz Bryś z Wrocławia
Joanna Kosmowska z Poznania
Maciej Pogan z Siewierza
Agnieszka Sacha z Jastwi k. Dębna
Jan Żołnierz z Wrocławia.

Gratulujemy! Nagrody z dedykacją autora prześlemy pocztą.

Trzy pytania okazały się łatwe (1, 3 i 5). Poprawnie odpowiedziało na nie ponad 95% uczestników! Na pytanie 4 – blisko 75%. Najwięcej problemów sprawiło pytanie 2, choć tu prawidłowych odpowiedzi było też ponad 50%. Poniżej przedstawiamy poprawne odpowiedzi:

1. Pierwsze zdjęcie lotnicze z pokładu samolotu wykonano podczas pokazu lotniczego w pobliżu Rzymu w roku 1909.

2. Założycielem pierwszego w Polsce przedsiębiorstwa fotogrametrycznego przy Polskich Liniach Lotniczych w 1930 r. był Marian Brunon Piasecki. Choć sporo osób biorących udział w konkursie wskazywało innego wybitnego polskiego fotogrametrę – Kaspra Weigla, to jednak nie on było założycielem Fotolotu, którego dotyczyło nasze pytanie.

3. Porę dnia przydatną do fotografowania lotniczego wyznaczają warunki oświetleniowe związane z wysokością Słońca nad horyzontem. Jaka jest dopuszczalna minimalna wysokość Słońca dla obszarów miejskich? Za prawidłową uznawaliśmy zarówno 30° (przy zastosowaniu kamery analogowej), jak i 25° (przy zastosowaniu kamery cyfrowej). W zdjęciach miejskich spora część powierzchni to cienie, słabiej czytelne szczególnie na zdjęciach analogowych; na cyfrowych, ze względu na większą ich dynamikę, problem ten jest mniej krytyczny i postawiony warunek można nieco złagodzić.

4. Pierwszym na świecie komercyjnym systemem satelitarnym dostarczającym obrazy z pikselem 1 m był Ikonos-2.

5. Najdłużej pracującym systemem teledetekcji satelitarnej dla celów cywilnych jest Landsat. Pierwszy satelita obserwacyjny tej konstelacji został wystrzelony w lipcu 1972 r., a najnowszy – w lutym 2013 r.


Tych, którym nie powiodło się w losowaniu, zapraszamy do naszej Księgarni

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS