Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-05-14| Mapy

Dużo map na maturze 2014

Dziś (14 maja) licealiści pisali maturę z geografii. Jak co roku, nie mogło na niej zabraknąć pytań z kartografii.


Dużo map na maturze 2014

Tradycyjnie egzamin zaczyna się od pytań sprawdzających umiejętność czytania mapy. W tym roku uczniowie zmagali się z mapą turystyczną dolinek podkrakowskich wydawnictwa Compass. Zdający na poziomie podstawowym musieli np. odnaleźć na mapie miejsce pokazane na zdjęciu, obliczyć różnicę wysokości między zadanymi punktami, a także opisać cechy prezentowanego obszaru. Podobnie jak w latach poprzednich sprawdzono ponadto umiejętność obliczania odległości w terenie.

Na podstawie mapy rozchodzenia się fali tsunami po Pacyfiku uczniowie musieli odpowiedzieć na dwa pytania dotyczące tego zjawiska. Bazując na mapie świata, należało również wyjaśnić przyczyny wysokiej gęstości zaludnienia w zadanych obszarach. Korzystając z kartogramu Polski, trzeba było ponadto opisać różnice pomiędzy wskaźnikiem urbanizacji w poszczególnych województwach. Inne pytania sprawdzały natomiast, czy na podstawie mapy konturowej uczeń jest w stanie nazwać państwa Europy oraz polskie parki narodowe.

Maturzyści zdający poziom rozszerzony także musieli pracować z mapą dolinek podkrakowskich, tyle że pytania dla nich były oczywiście trudniejsze. Na przykład należało podać kierunek wykonania lotniczego zdjęcia ukośnego czy obliczyć szerokość geograficzną miejsca, gdzie 22 czerwca Słońce góruje na zadanej wysokości.

Ponadto, korzystając z map konturowych, należało wykazać się wiedzą z zakresu regionów geograficznych Polski, wydobywanych w kraju surowców, państw uprawiających kawę czy występowania typów wybrzeży na świecie.

Bazując na mapach, należało także odpowiedzieć na pytania dotyczące przepływów w Nilu, przyczyn migracji wewnętrznych w Polsce, języków urzędowych w Ameryce Południowej czy zasolenia wód oceanicznych.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS