Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-05-14| GNSS

Rosjanie chcą wyłączyć stacje GPS. Ale jakie?

– Jeśli Amerykanie nie pozwolą nam na zainstalowanie u siebie stacji monitorujących GLONASS, my wyłączymy ich stacje u nas – grozi rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin, o czym donoszą dziś światowe media.


Rosjanie chcą wyłączyć stacje GPS. Ale jakie?

Polityk dał amerykańskim władzom czas do końca maja na dojście do porozumienia. Jak sugerują nagłówki w światowych i polskich serwisach informacyjnych, decyzja ta w praktyce uniemożliwi korzystanie z systemu GPS na terytorium Rosji. Problem w tym, że nie bardzo wiadomo, o jakie instalacje chodzi. W Rosji nie rozmieszczono bowiem elementów segmentu naziemnego systemu GPS.

Rogozin twierdzi, że takich stacji GPS jest na terytorium Rosji 11, a ich założenie regulują porozumienia z 1993 i 2001 roku. Jak podejrzewa rosyjski dziennik „Wiedomosti”, politykowi być może chodziło o stacje IGS (International GNSS Service). Tych w Rosji jest 10. Jednak ich wyłączenie nie miałoby bezpośredniego wpływu na funkcjonowanie systemu GPS. Problem mieliby co najwyżej użytkownicy precyzyjnych obserwacji prowadzonych przez IGS, np. niektórzy naukowcy czy geodeci.

Zapowiedzią Rogozina jest zaskoczony jego kolega z rządu, minister przemysłu Denis Manturow. W wypowiedzi dla agencji Interfaks stwierdził, że funkcjonowanie systemu GPS jest korzystne dla Rosji, gdyż pozwala wyznaczać pozycję w razie awarii GLONASS-a. Krótko po opublikowaniu tej depeszy rzeczniczka prasowa premiera Rosji oświadczyła jednak, że decyzja Rogozina była konsultowana z Dmitrijem Miedwiediewem, a słowa Manturowa nie odzwierciedlają stanowiska rządu.

Jak zaważają „Wiedomosti” tylko 1/5 odbiorników satelitarnych stosowanych w Rosji jest kompatybilna z systemem GLONASS, a więc mogłaby działać bez sygnałów GPS.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS