|2014-05-08|
Mapy, Teledetekcja, Edukacja
Ze współczesną fotogrametrią za pan brat
Kto chciałby wiedzieć więcej o LiDAR-ze, numerycznych modelach wysokościowych czy cyfrowej ortofotomapie, powinien zainteresować się publikacją autorstwa Zdzisława Kurczyńskiego pt. „Fotogrametria”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN.
Licząca 696 stron książka poświęcona współczesnej fotogrametrii cyfrowej została podzielona na trzy części. Pierwsza dotyczy pozyskiwania danych fotogrametrycznych za pomocą kamer analogowych i cyfrowych, realizacji lotów fotogrametrycznych, obrazowania lotniczego i satelitarnego przy użyciu mikrofal i promieniowania laserowego. W części drugiej przedstawiono metody opracowania zdjęć i obrazów, w tym transformacje geometryczne, pomiar współrzędnych tłowych, stereoskopię, dopasowanie obrazów czy opracowanie zdjęć analogowych na instrumentach fotogrametrycznych. Ostatnia część stanowi opis najważniejszych cyfrowych technologii fotogrametrycznych: aerotriangulacji, numerycznego modelu terenu, wykonywania ortofotomap oraz tzw. prawdziwych ortofotomap zarówno ze zdjęć lotniczych, jak i obrazów satelitarnych.
Jak czytamy we wstępie, publikacja zawiera liczne odniesienia do obecnych krajowych i europejskich uwarunkowań technicznych, organizacyjnych i ekonomicznych prowadzenia prac fotogrametrycznych. Dr hab. Zdzisław Kurczyński (prof. PW) przy tworzeniu publikacji wykorzystał swoje doświadczenie zawodowe wyniesione ze ścisłej, ponaddwudziestoletniej współpracy z instytucjami i jednostkami administracyjnymi odpowiedzialnymi za wdrażanie nowych technologii, pokrycie kraju nowoczesnymi produktami fotogrametrycznymi oraz stanowienie standardów w tym zakresie. Na układ i treść książki istotny wpływ miały lata pracy dydaktycznej na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej i prowadzenie zajęć ze studentami, szczególnie specjalności fotogrametria i teledetekcja.
Książka adresowana jest jednak nie tylko do studentów geodezji i kartografii czy specjalistów zajmujących się wytwarzaniem produktów fotogrametrycznych. Cenne wskazówki znajdą w niej również przedstawiciele szeroko rozumianego środowiska geoinformatycznego korzystającego z gotowych opracowań fotogrametrycznych znajdujących się w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym (m.in. pracownicy administracji rządowej i samorządowej).
Publikacja wydana w twardej oprawie jest dostępna w księgarni Geoforum.pl, kosztuje 69,90 zł.
AW
|