wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-04-23| Prawo, Instytucje, Kataster

GUGiK o błędach w rozporządzeniu o EGiB

W połowie kwietnia główny geodeta kraju rozesłał do wojewódzkich inspektorów nadzoru geodezyjnego list dotyczący błędów w nowelizacji rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków, obowiązującej od 31 grudnia 2013 r.


GUGiK o błędach w rozporządzeniu o EGiB

Jak czytamy w piśmie GGK, „w załączniku nr 4 do rozporządzenia (…) do niektórych matematycznych wzorów, na etapie prac redakcyjnych wkradły się błędy, które mogą powodować utrudnienia w stosowaniu tego przepisu. Zostaną one wyeliminowane przy najbliższej nowelizacji tego aktu prawnego. Do tego czasu uprzejmie proszę o stosowanie przy obliczaniu pola powierzchni działek ewidencyjnych poprawnych wzorów, które zawiera załącznik do niniejszego pisma”.

Przypomnijmy, że załącznik nr 4 definiuje sposób obliczenia pola powierzchni działek ewidencyjnych z uwzględnieniem powierzchniowej poprawki odwzorowawczej. Zmiany wprowadzono we wzorach na wartości σ, a także u oraz YGK.

Poprawiony załącznik nr 4

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Do Geolamer To ja proponuję pójść o krok dalej i zamiast współrzędnych w WGS84 zapisywać w bazie wyłącznie obserwacje, na podstawie których powstały te współrzędne - tachimetrię, wektory GNSS i domiary :P Przecież "Każde z narzędzi gisowych" będzie można nauczyć przeliczać "w locie dane do dowolnego układu projekcyjnego". To dopiero będzie "odwzorowanie obiektów świata rzeczywistego" i "kamień milowy w modelowaniu przestrzeni geograficznej" ;-)
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
Suplement Dokument znajdziecie na stronach Ordnance Survey
odpowiedz zgłoś
Nożyczki Poszperałem trochę w sieci i znalazłem ciekawą lekturę. To o czym piszę - stosowanie wgs84 nawet w zastosowaniach lokalnych to nic nowego - przynajmniej poza granicami naszego kraju. Czytajcie, bo warto: A guide to coordinate systems in Great Britain. Tekst dla zwykłych ludzi - prosto i precyzyjnie. Tam można się dowiedzieć o problemie z globalnymi układami do celów lokalnych - jest z tym pewne problemy, szczególnie w GB - trochę za szybko wyspy zmieniają współrzędne, z powodu ruchów tektonicznych. Problem jest też z dużymi rozbieżnościami elipsoidy grs80 od rzeczywistego kształtu Ziemi w okolicy GB - więc mają dwie swoje elipsoidy lokalne. Nie przebijam głową muru, chciałbym tylko zasygnalizować zagadnienie. Wiem, że na tym forum -wbrew niektórym komentarzom - są ludzie którzy pomyślą o tym co napisałem. Znany Albert powiedział, że wszystko powinno być tak proste jak to możliwe, ale nie bardziej. Popieram Alberta i ucinam wątek :)
 3 
odpowiedz zgłoś
popieram LAMERA i z całego serca życzę mu powodzenia w przebijaniu głową muru ;)
 2 
odpowiedz zgłoś
Kamień Zgadzam się z opinią, że Programy GISowe pracują na modelach płaskich (2D), ja bym jeszcze dodał, że równe dobrze radzą sobie z modelami elipsoidalnymi (2D), tj. WGS84. Każde z narzędzi gisowych na litery A, G, może i Q potrafią transformować w locie dane do dowolnego układu projekcyjnego, i wyświetlać je na ekranie. Również nie zauważyłem jakichkolwiek problemów z analizami przestrzennymi danych na WGS84. Nie wiem jak jest z rastrami, ale też jest pewnie jakiś patent do zapisywania ich w WGS84. Oczywiście nie twierdzę, że WGS84 jest idealny do każdego zastosowania. Chciałbym jednak zwrócić uwagę, że każda epoka dobiera właściwe dla siebie metody korzystania z informacji geograficznej wyjdźmy już ze średniowiecza, proszę. Wiem, że odkrycie gościa z Rupelmonde, było dość istotne, ale może pora na kolejny kamień milowy w modelowaniu przestrzeni geograficznej? Dzięki niegeodeto za merytorykę.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Papier jest (w rozumieniu UML) realizacją płaszczyzny. Wcześniej, taką fizyczną implementacją abstrakcyjnego pojęcia "płaszczyzna" był pergamin w czasach Merkatora, później papier, folia, blachy, a ostatnio komputery i ich płaskie ekrany. Teraz każdy chce sobie rzutować obiekty świata rzeczywistego na płaski ekran (sorry za przerysowanie, ale musiałem). Dane gromadzone w bazie danych nie muszą, a nawet nie powinny być na płaszczyźnie, bo nie jest to ich "naturalne środowisko". Zobaczcie że przedmiotem modelowania, jest przestrzeń geograficzna, czyli powłoka ziemska, jakże podobna do elipsoidy. I teraz, czy przypadkiem odwzorowanie obiektów świata rzeczywistego, na elipsoidę w pamięci komputera nie jest o niebo lepsze, niż transformowanie danych na płaszczyznę, a potem rozwiązywanie miliona problemów, w tym problemu wyliczania powierzchni działek.
 3 
odpowiedz zgłoś
Odwzorowanie @GeoLamer Rzutujemy nie na "papier" a na płaszczyznę. I tak np. możemy rzutować elipsoidę na płaszczyznę. Co do wspomnianych układów, EPSG:3785 jest układem opartym na odwzorowaniu walcowym równokątnym (płaszczyzna), a WGS84 modelem elipsoidy. Programy GISowe oraz geodezyjne pracują na modelach płaskich (2D), gdzie przed przystąpieniem do pracy wybierasz rodzaj odwzorowania na którym pracujesz np. wspomniane EPSG dla programów GISowych ale również wybieramy układ (np. w C-GEO, Geonet) do obliczania współrzędnych (wpływ zniekształceń). Zamysł pracy wszystkich programów w środowisku 3D (!) na współrzędnych elipsoidalnych BLh/XYZ mógłby być problematyczny np. w powiązaniu z obrazami ORTO (a przecież analizy rastrowe i wektorowe to podstawa GISu) lub opracowaniami projektów inżynierskich (plany realizacyjne w 3D?). To tylko pierwszy lepszy przykład który mi przyszedł do głowy. Wciąż nie widzisz problemu?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
a wszystko zaczęło się od błędów w rozporządzenie. To przepraszam, ale kto odpowiada za tworzenie prawa? Czy chociaż jeden geodeta konsultował całe to rozporządzenie? A w ogóle po grzyba nam tyle papierów, definiujących nic, ale stwarzających mnóstwo dziur w prawie do późniejszego wykorzystania? I najciekawsze: ile za stworzenie treści rozporządzenia wzięła firma prawnicza, ile dostał zespół konsultacyjny w ministerstwie i ile premii dostał minister za podpis? A może niech tak zapłacą jeszcze ewentualne odszkodowania z procesów powstałych w wyniku błędów w stworzonym przez siebie prawie?
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
GeoLamer i spółka... cd.2 Źle usłyszałem i zinterpretowałem słowa wykładowcy. Nie ma problemu.Podobne wyrażenia wykładowców z PW. "Transformacja czyli obliczanie współrzędnych na podstawie domiarów prostokątnych", "Tachimetria, czyli dział zajmujący się pomiarami kątów", nie wspominając już o szanownym panu wykładowcy, który na rzutniku wyświetlał szkic polowy, dziwiąc się wielce i oburzając, jak geodeta tak mógł wykonać mapę. To jest Polskie szkolnictwo. Dla mnie studia na renomowanej uczelni to tylko i jedynie walka o papier, wojna szczurów i siedzenie do rana przy matematyce i fizyce. Nic więcej! Jak w takim kraju mamy kształcić w ten sposób fachowców, kiedy uczą ludzie kompletnie bez wykształcenia i doświadczenia praktycznego ? Dwa tygodnie praktyk, to nie jest żadne doświadczenie!!
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Czy tak trudno zrozumieć, że przeliczanie współrzędnych geograficznych na projekcyjne a potem liczenie czegoś na układzie projekcyjnym a następnie dokładanie poprawek tak żeby uwzględnić powierzchniową poprawkę odwzorowaczą to nie najlepsza droga do wyliczania pola powierzchni liczonej po elipsoidzie. Gdyby policzyć powierzchni? bezpośrednio na wgs84, to nie trzeba byłoby stosować żadnych poprawek. Jeśli nie mam racji to proszę o merytoryczną korektę. To jest forum zawodowców i na pewno ktoś zna przyczynę dla której dzisiejsza technologia musi respektować średniowieczne podejście do przedstawiania obiektów świata rzeczywistego.
 1 
odpowiedz zgłoś
@D. Np. EPSG:3785 albo WGS84 - SDO_GEOMETRY bardzo lubi ten ukła,d a właściwie programiści baz danych gisowych... Chodzi mi o to, że dzisiaj nie musimy abstrakcji świata rzeczywistego rzutować na papier - wystarczy jak zrzutujemy na elipsoidę. W tym kontekście nie potrzebujemy układów strefowych, gdzie zawsze jest problem na granicy stref. Dzięki za pytanie.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Układ Karol, jeśli nie zrozumiałeś tego co usłyszałeś na PW miało jakiś cel. To nie był bezpośredni przekaz, a raczej próba zilustrowania pewnej abstrakcji, której nie zrozumiałeś.
 2 
odpowiedz zgłoś
Nieużytek nie jest też użytkiem rolnym, a w załączniku 5 jest.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Rozporządze posida również inne nieścisłości A dokładniej w miejscu definicji powierzchni zabudowy, czyli konturu budynku, który jest zdefiniowany inaczej niż w prawie budowlanym. Dość spora rozbieżność może rodzić nadużycia w przypadku samowoli budowlanych, czy też powodować nieświadome poświadczanie nieprawdy. Zapis nie jest dostosowany do obecnych technik pomiarowych, sposobu zapisu cyfrowego, ale również archiwizacji danych. Ponadto różne interpretacje tego samego pojęcia powodują już dziś kłopoty w sferze podatkowej, lub od strony nadzoru budowlanego. Efektem takiego stanu rzeczy jest lawina pozwów sądowych, i opiniowania przepisów przez sądy, zamiast załatwiać tak banalne sprawy na etapie postępowań administracyjnych, oraz czynności technicznych.
 7 
odpowiedz zgłoś
GeoLamer i spółka... GeoLamer jest odpowiednim przykładem niedokształcenia w geodezji. Nie ma sie co dziwić. Kiedy na Politechnice Warszawskiej na renomowanym Wydziale GiK usłyszałem kiedyś od wykładowcy takie słowa: "geodeta wychodzi w teren, rozgląda się jaką skalę mapy można wybrać i należy do tej skali dobrać odpowiednie dokładności pomiaru". Ręce opadają jak ta nasza geodezja nisko upada.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
~GeoLamer A w jakim układzie masz współrzędne na podstawie których obliczasz powierzchnię?
 2 
odpowiedz zgłoś
jeśli rozporządzenie wydaje minister to kto wydaje do niego sprostowanie ? Czy ja jako podatnik mogę wydać sprostowanie lub interpretację do ordynacji podatkowej ?
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
Odwzorowanie Przepraszam, czyżby pytanie przerosło niegeodetę? Poszukaj w googlach, do czego służy układ 2000. Raczej nie do przechowywania geometrii w bazie danych?
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
Odwzorowanie @GeoLamer idź na studia a poźniej zastanów się nad tym co napisałeś bo ręcę opadają jak się czyta takie komentarze.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Odwzorowanie Czy potrzebne jest odwzorowanie współrzędnych na płaszczyznę w czasach kiedy obliczenia mogą być prowadzone bezpośrednio na elipsoidzie? Po co w dzisiejszych czasach układ 2000, kiedy wszystkie obliczenia robimy na komputerze a drukujemy wtedy gdy jest to konieczne. Być może układ 2000 jest potrzebny do wydruku a do obliczeń bez użycia papieru (mapy) już chyba nie.
 10 
 2 
odpowiedz zgłoś
20 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS