Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-04-23| GIS

GIS wspiera inwentaryzację sów leśnych w Borach Tucholskich

Na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego (Światowy Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie) rozpoczyna się kolejna, czwarta już inwentaryzacja terenowa sów leśnych połączona z dedykowanymi warsztatami geoinformatycznymi.


GIS wspiera inwentaryzację sów leśnych w Borach Tucholskich
Dwudniowe spotkanie miłośników sów leśnych w Charzykowach podzielone zostało na kilka części, w tym: praktyczną – GIS-ową, teoretyczną – ornitologiczną, a także terenową – nocne nasłuchy oraz poszukiwania stanowisk lęgowych. Warsztaty GIS-owe (którym patronuje firma Esri Polska z Warszawy, zapewniając oprogramowanie oraz materiały tematyczne) dotyczące metod analitycznych służących typowaniu potencjalnych miejsc występowania stanowisk lęgowych prowadzi Mieczysław Kunz (Katedra Geomatyki i Kartografii UMK), a część ornitologiczną Dariusz Anderwald z Komitetu Ochrony Orłów – Sekcji Ochrony Sów.

Termin inwentaryzacji terenowej przypada zawsze w kwietniu w okresie wysokiej aktywności głosowej i dobowej (nocnej) sów leśnych, w szczególności z rodzaju Aegolius (włochatka). Uczestnikami inwentaryzacji i szkolenia praktycznego są przedstawiciele wybranych jednostek Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych z siedzibą w Słupsku oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a głównym organizatorem jest Mariusz Grzempa – Kierownik Zaborskiego Parku Krajobrazowego z siedzibą w Charzykowach.

Poprzednie inwentaryzacje włochatki (w 2003, 2011, 2012 i 2013 roku) cieszyły się dużym zainteresowaniem oraz wykazały, że stosowane dotychczas metody zwiększania liczebności są bardzo efektywne i będą kontynuowane w przyszłości.

Mieczysław Kunz (Wydział Nauk o Ziemi UMK w Toruniu)


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS