wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-04-17| Geodezja, Mapy, Prawo

Krok bliżej nowego Pgik

Dziś (17 kwietnia) Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego – poinformował GUGiK na Twitterze.


Krok bliżej nowego Pgik

Zgodnie z rządową procedurą legislacyjną teraz dokumentem zajmie się Rada Ministrów. Najbliższe posiedzenie rządu wyznaczono na 22 kwietnia, ale na razie w jego planie nie uwzględniono prawa geodezyjnego. W następnej kolejności projektem zajmie się Sejm.

Przypomnijmy, że zgodnie z zeszłorocznym z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego nowelizacja Pgik musi wejść w życie najpóźniej 12 lipca br.

Projekt ustawy (wersja z 14 kwietnia)
Ocena skutków regulacji

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
jezu, jak czytam ten projekt ustawy to zastanawiam się czy te leki na pewno były bez recepty, tudzież czy podniesienie akcyzy na alkohol nie spowodowało zwiększonego spożycia paliwa lotniczego. Przecież takie brednie jak tam są zawarte (poza oczywiście wieloma konkretnymi zapisami) to nawet po borygo się żulom nie śnią. Ponadto jest to jakiś zbiór nieuporządkowanych myśli galopem przebiegających przez umysł pisarza. Ja się tego boję, i nie piszę z uśmiechem ale całkiem poważnie, ja się tego boję !!!
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Do klienta Twoje zamówienie jest niekompletne! Nie podałeś do jakiego projektu bedzie ta mapa i jakie są dodatkowe potrzeby projektanta. Napewno nie będę wykonywał mapy obszaru 2 ha, położonego o 600 km od mojego biura. Mogę tylko powiedzieć że mapa o pow 2 ha w skali 1:200, na terenie terminalu promowego w Swinoujściu dla celów przebudowy układu torowego, kosztować będzie ca 8.000 - 10.000 zł. Natomoast mapa terenu o pow 1.000 ha dla celów opracowania projektu drenowania gruntów ornych, połozonego w rejonie jez. Miedwie, kosztować bedzie 200.000.
 1 
odpowiedz zgłoś
REWOLUCJA, NIE MA CO.... ALE...BĘDZIEMY STOSOWAĆ. JAKO PODŁY I NIEDOUCZONY URZĘDAS PODEJDĘ LITERALNIE DO NOWYCH ZAPISÓW. CHCĘ ZOBACZYĆ TEN...PODMUCH WIATRU..A GDZIE TAM WIATRU...HURAGANU! ...PRZYSPIESZENIA PROCESU INWESTYCYJNEGO. BĘDZIE SZYBKO, ŁATWO I PRZYJEMNIE. ALE BĘDZIE SIĘ DZIAŁO!!!!!WESOŁYCH ŚWIĄT!!!!
 1 
odpowiedz zgłoś
Dinozaurze, zamawiam mapę dc. projektowych. Nie masz danych z zasobu, nie masz żadnej osnowy. Teren - 2 ha w rejonie ul. Świętokrzyskiej w Warszawie. Termin - 2 tygodnie - ile ma kosztować?
 1 
odpowiedz zgłoś
prorocy Już wczesną jesienią prorocy radzili: zajmijcie się tylko opłatami, jest zbyt mało czasu, aby wprowadzić sensowny dość szeroki retusz naszej biblii. I co? Im bliżej przyglądamy się projektom zmian i nowych rozporządzeń, tym więcej kwiatków. Pomimo ukierunkowania na zmiany, w tych propozycjach oprócz sensownych nowych zapisów, dostrzegam tyle groźnych punktów, że mam obawy jak będziemy dalej funkcjonować. Prorocy mieli rację, ale decydenci nie chcieli ich słuchać. W moim odczuciu proponowane zmiany nie uproszczą i doprecyzują, ale spowodują wzmożoną potrzebę interpretacji, wydłużą terminy i wprowadzą bałagan.
 4 
odpowiedz zgłoś
dp M Drogi M, zasób jest kulą u nogi przedsiębiorców geodezyjnych. Przywoływana mapa do celów projektowych, jest reliktem gospodarki wysokiej selektywności, to znaczy robimy mapę do wszystkiego. Jak nas uczy doświadczenie, jeżeli coś jest do wszystkiego, to okazuje się że jest do niczego. Mapa do celów projektowych powinna być jednostkowym dziełem o treści i dokładności dla konkretnego przedsięwziecia. Jest różnica w potrzebach projektanta kolejowego układu torowego i projektanta regulacji stosunków wodnych. W pierwszym przypadku, określone rozporządzeniem standardy techniczne są zbyt niskie, a w drugim zbyt wygórowane.Dlaczego "M" nie zwrócisz uwagi na fakt że kraje o wiele wyższym dochodzie narodowym "per kapita" nie mają takich "dorobków". Czy to Cię nie zastanawia?
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
. "za wiarygodność których odpowiadają organy Służby Geodezyjnej i Kartograficznej" :)))
 5 
odpowiedz zgłoś
Krok dalej wstecz Art. 28b. 1. Sytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu na obszarach miast oraz w pasach drogowych na terenie istniejącej lub projektowanej zwartej zabudowy obszarów wiejskich, uzgadnia się na naradach koordynacyjnych organizowanych przez starostę. 2. Przepisów ust. 1 nie stosuje się do: 1) PRZYŁĄCZY 3. Po otrzymaniu od inwestora lub projektanta dokumentów zawierających propozycję usytuowania projektowanych sieci zamieszczoną na PLANIE SYTUACYJNYM lub na KOPII AKTUALNEJ MAPY ZASADNICZEJ (czytaj mapie do celów opiniodawczych)starosta wyznacza sposób, termin i miejsce przeprowadzenia narady koordynacyjnej, o czym zawiadamia itd. ?Art. 27. 1. Geodezyjna ewidencja sieci uzbrojenia terenu obejmuje informacje o PROJEKTOWANYCH , znajdujących się w trakcie budowy oraz istniejących sieciach uzbrojenia terenu, ich usytuowaniu, przeznaczeniu oraz podstawowych parametrach technicznych ,,Ciekawe skąd starosta weźmie informacje o projektowanych przyłączach (GESUT tworzy się bez przyłączy ?)
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
... Skoro twierdzisz, że to realna cena, to znaczy to dokładnie tyle, że nowelizacja PGiK nie ma nic do Twojego oszacowania wartości zamówienia. Wesołych Świąt również.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
a dlaczego nie moze mapa do celow projektowych kosztowac 4000 lub 5000 tysiecy ja sie pytam dlaczego jezeli kibel do domu kosztuje 1500 zl o innych rzeczach nie bede mowic ja sie pytam dlaczego. To jest realna cena za mape d/c proj i pokolenie wielu geodetow nic do tego nie maPozdrawiam i zycze Wesolych Swiat
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
... Szanujmy dorobek wielu pokoleń geodetów. Gdyby nie zasób, mapa dc. projektowych kosztowałoby majątek. Czy chciałbyś powiedzieć swojemu klientowi, że musi zapłacić 10 albo 20 razy tyle co dziś? Chyba nie tędy droga.
 4 
 5 
odpowiedz zgłoś
do Towarzysza Bujakowskiego Brawo Towarzyszu Główny Geodeto. Tak dalej trzymać! Co tam konstytucyjne zapisy o gospodarce rynkowej! Każda droga do utrwalenia komunizmu jest dobra! Dzięki Towarzyszowi Stalinowi, Wiekiemu Przyjacielowi polski, Przywódcy Światowego Obozu Pokoju i Socjalizmu od 1946 roku, prywatni wykonawcy geodezyjni, wyzyskujący personel, przekazują za darmo Państwu wyniki prac geodezyjnych. Słuszna jest Wasza linia, Towarzyszu Bujakowski, stanowiąc państwowe standardy, albowiem nie jest ważne co "prywaciarz" ustalił ze swoim klientem, lecz co Państwo powinno z tego uzyskać. Wnoszę, aby Towarzysza Bujakowskiego oraz cały kolektyw Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii obdarzyć tytułem Zasłużonego dla Utrwalania Komunizmu w Polskiej Geodezji. Niech żyje i utrwala się niezłomna więź mas pracujących. Z Socjalistycznym pozdrowieniem, Geodezyjny Komunista.
 4 
 14 
odpowiedz zgłoś
ZMIANY Przecież poprzednia nowelizacja i zmiany przepisów prawa miały byc już takie idealne !!!!! Tak to jest jak teoretycy-prawnicy piszą prawo - bez uwzględniania praktycznych wskazówek !!
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
13 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS