Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-04-16| Geodezja, Prawo, Przetargi

Wyższe progi w przetargach już obowiązują

Dziś (16 kwietnia) wchodzi w życie nowelizacja Prawa zamówień publicznych podnosząca próg wartości przetargów objętych regulacjami tej ustawy. Co zmiany te oznaczają dla geodezji?


Wyższe progi w przetargach już obowiązują

Przepisów Pzp nie trzeba już stosować w przetargach o wartości poniżej 30 tys. euro, czyli około 125 tys. zł (dotychczas było to 14 tys. euro, czyli 58 tys. zł). Według ekspertów cytowanych w raporcie firm APEXnet oraz IIBR zmiana ta z jednej strony powinna ograniczyć biurokrację w urzędach oraz przyspieszyć realizację mniejszych zamówień. Z drugiej strony w większych instytucjach może nawet o 30% zmniejszyć ilość pracy dla specjalistów od zamówień publicznych, doprowadzając tym samym do ich zwolnień.

Cytowani przez Polską Agencję Prasową przedstawiciele organizacji zrzeszających przedsiębiorców są generalnie zadowoleni ze zmian. Zauważają jednak, że nowelizacja stwarza ryzyko, iż ogłoszenia o zamówieniach „poniżej progów” mogą nie być zamieszczane w biuletynach informacji publicznej. W rezultacie będą one udzielane lokalnym firmom „po znajomości”, co ograniczy swobodną konkurencję.

W jakim stopniu nowelizacja dotyczy branży geodezyjnej? Pobieżny przegląd Biuletynu Zamówień Publicznych pokazuje, że tylko w marcu br. rozstrzygnięto blisko 70 przetargów na prace geodezyjne, które w świetle nowych przepisów mogłyby być przeprowadzone z pominięciem Prawa zamówień publicznych. Łączna szacunkowa wartość tych przetargów przekracza 3,2 mln zł.

Nowelizacja Pzp ma ponadto ułatwić prowadzenie prac badawczych i rozwojowych oraz z zakresu działalności kulturalnej. Po pierwsze, poprzez podniesienie progów stosowania Pzp z 14 tys. euro do 134 tys. (dla instytutów PAN) lub 207 tys. euro (dla instytutów badawczych i uczelni wyższych) w przypadku dostaw lub usług:
1) służących wyłącznie do celów prac badawczych, eksperymentalnych, naukowych lub rozwojowych, które nie służą prowadzeniu przez zamawiającego produkcji seryjnej mającej na celu osiągnięcie rentowności rynkowej lub pokryciu kosztów badań lub rozwoju;
2) z zakresu działalności kulturalnej związanej z organizacją wystaw, koncertów, konkursów, festiwali, widowisk, spektakli teatralnych, przedsięwzięć z zakresu edukacji kulturalnej lub z gromadzeniem materiałów bibliotecznych przez biblioteki lub muzealiów, jeżeli zamówienia te nie służą wyposażaniu zamawiającego w środki trwałe przeznaczone do bieżącej obsługi jego działalności.

Drugim ułatwieniem dla naukowców jest przyznanie możliwości unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na badania naukowe lub prace rozwojowe w związku z nieprzyznaniem grantu. Dzięki temu formalności przetargowe będzie można rozpocząć równolegle z ubieganiem się o fundusze, co przyspieszy rozpoczęcie badań.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Bolesławiec w 3D
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama