wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-04-15| Geodezja, Prawo, Kataster

Rzeczoznawcy chcą obniżki cen w nowelizacji Pgik

Polska Federacja Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych przekazała ministrowi administracji i cyfryzacji swoje uwagi do nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.


Rzeczoznawcy chcą obniżki cen w nowelizacji Pgik

Jak na wstępie swojej opinii zaznacza organizacja, akt ten będzie mieć bezpośredni wpływ na wykonywanie zawodu rzeczoznawcy majątkowego. Mimo to w jego projekcie zabrakło oceny skutków wejścia w życie nowych przepisów dla rzeczoznawców majątkowych.

Federacja wskazuje ponadto na kilka wad projektowanej ustawy. Znalazł się w niej m.in. zapis, który umożliwia udostępnianie do wglądu materiałów z zasobu geodezyjnego „podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą, jeżeli podmioty te posiadają uprawnienia do wglądu do takich zbiorów na podstawie odrębnych przepisów”. W ocenie PFSRM takie sformułowanie będzie prowadziło do problemów interpretacyjnych, ponieważ może uniemożliwić zapoznawanie się z tymi danymi rzeczoznawcom majątkowym, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, a wykonują czynności zawodowe jako np. biegli sądowi.

PFSRM postuluje ponadto, by zbiór dokumentów dotyczących jednej jednostki ewidencyjnej był udostępniany na okres „jednodniowy” (ewentualnie na 8 godzin), a nie – jak ma to miejsce w projekcie – na 4 godziny. Federacja proponuje również przywrócenie możliwości wglądu do materiałów zasobu (do części opisowej EGiB, dowodów zmian, mapy zasadniczej, mapy ewidencyjnej, mapy glebowo-rolniczej oraz rejestru cen i wartości) dla celów związanych z szacowaniem wartości nieruchomości w ramach zryczałtowanych opłat. Taką możliwość przewidują obecne obowiązujące przepisy i jest to – zdaniem PFSRM – niezbędne do prawidłowego sporządzania operatów szacunkowych. „Rzeczoznawca powinien mieć możliwość samego wglądu do materiałów zasobu, bez konieczności nabywania stosownych wypisów, wyrysów lub kopii materiałów zasobu, ponieważ takie wypisy, wyrysy lub kopie dotyczące nieruchomości porównawczych nie są przydatne w procesie wyceny. Wgląd umożliwia zapoznanie się z materiałami zasobu celem przeprowadzenia obligatoryjnej w procedurze wyceny analizy rynku nieruchomości. Z kolei w odniesieniu do samej nieruchomości wycenianej oczywiście niezbędne wydaje się nabywanie stosownych kopii, wyrysów i wypisów” – argumentuje Federacja.

Organizacja krytykuje także przyjęcie w cenniku rejestru cen i wartości nieruchomości (RCiWN) „nieruchomości” jako podstawowej jednostki rozliczeniowej. „Brak możliwości wcześniejszego wglądu do rejestru będzie skutkował koniecznością nabywania tych danych niejako „w ciemno”, bez możliwości ich wcześniejszej, wstępnej weryfikacji pod kątem przydatności, ponieważ z dotychczasowych doświadczeń i informacji napływających z różnych regionów kraju wynika, że w większości ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej nie ma możliwości technicznych wielokryteriowego sortowania danych z RCiWN, a jeżeli możliwości te występują, to kryteria te są dalece niewystarczające” – pisze w swojej opinii PFSRM.

W ocenie Federacji wejście w życie nowego cennika znacznie zwiększy koszty wykonywania zawodu rzeczoznawcy majątkowego, a to odbije się na cenach usług, z których w znacznej części korzystają przecież podmioty publiczne. Organizacja proponuje więc obniżyć dla rzeczoznawców z 0,5 do 0,2 współczynnik korygujący dla danych RCiWN.

Do uwag odniosło się już Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Pierwsza propozycja została uznana za słuszną, stąd w projekcie dokonano już zmiany kwestionowanego przepisu. Propozycję zamiany „4 godzin” na „8 godzin” odrzucono, gdyż – zdaniem MAC – negatywnie wpłynęło by to na budżety powiatów. Co do wglądu do materiałów zasobu, to resort cyfryzacji przypomina, iż jest on zapewniony w postaci sieciowych usług przeglądania. Ministerstwo nie zgadza się ponadto z argumentem, iż nowy cennik zwiększy koszty ponoszone przez rzeczoznawców. Nowe opłaty skalkulowano bowiem tak, by cena za dane niezbędne do wyceny jednej nieruchomości była porównywalna z dotychczasową opłatą za udostępnianie informacji o działce ewidencyjnej.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
rzeczoznawcom obniżą geodetom podniosą , powiaty wydadzą kasę na swoje długi ..........
 2 
odpowiedz zgłoś
a co na to geodeci? Czy nasi wykonawcy prac geodezyjnych nie postulują obniżenia opłat do współczynnika 0,01? A właściwie dlaczego ponosimy wciąż opłaty za to, co zostało już raz opłacone, albo przez nas, albo (pośrednio) przez naszego zleceniodawcę, albo przez szeroko pojętego podatnika? Czas skończyć z pasieniem darmozjadów naszymi pieniędzmi - ośrodko na pewno się utrzymają, będą dbały o zasób jak o swoją własność, a wykonawca będzie miał prawa autorskie do wykonanej przez siebie mapy.
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS