Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-02-27| GNSS, Geodezja, Teledetekcja, Firma, Instytucje

Z Gujany Francuskiej wystartują rakiety Sojuz


Wczoraj w Gujanie Francuskiej oficjalnie otwarto plac budowy bazy do wystrzeliwania rakiet Sojuz. Pod koniec 2008 roku rakiety Sojuz będą wykorzystane do wystrzelenia geostacjonarnych satelitów komunikacyjnych, satelitów Galileo oraz obserwacyjnych.

Rakiety Sojuz do tej pory były wystrzeliwane 1713 razy, wyniosły z Ziemi 1661 satelitów, 131 astronautów (w tym 91 rosyjskich). Równikowe położenie Gujany Francuskiej jest bardzo korzystne dla wynoszenia satelitów na orbitę. Projekt budowy współfinansowany jest przez Unię Europejską, Arianespace, a przede wszystkim przez CNES. Powstaje w ramach programu ramowego ESA.
Podczas uroczystości odsłonięto pamiątkową tablicę oraz przekazano kamień z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Uczestniczyli w tym m.in. dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej Jean-Jacques Dordain, prezes Francuskiej Agencji Kosmicznej (CNES), dyrektor Arianespace Jean-Yves Le Gall oraz szef Roskosmosu Anatolij Pierminow, a także liczni przedstawiciele instytucji uczestniczących w projekcie.
Wczorajsze spotkanie miało oficjalny charakter, a w rzeczywistości prace budowlane rozpoczęły się już wcześniej. Jean-Jacques Dordain podkreślił, że rozpoczyna się nowy etap w dziedzinie europejskiego wystrzeliwania urządzeń na orbitę, a jest to efekt dobrej współpracy ESA, Rosji i Francji.

Źródło: ESA


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS