wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-04-02| Prawo, Przetargi

Wyższe progi w przetargach już za dwa tygodnie. Kto skorzysta? Kto straci?

Wczoraj (1 kwietnia) w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację Prawa zamówień publicznych (poz. 423), która m.in. podnosi próg wartości przetargów objętych tą ustawą. Nowe regulacje wejdą w życie 16 kwietnia.


Wyższe progi w przetargach już za dwa tygodnie. Kto skorzysta? Kto straci?

Od tego dnia przepisów tej ustawy nie trzeba będzie stosować w przetargach o wartości poniżej 30 tys. euro, czyli około 125 tys. zł (dziś jest to 14 tys. euro, czyli 58 tys. zł). Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę szkoleniową i doradczą APEXnet oraz IIBR na próbie 1020 osób zajmujących się zamówieniami publicznymi, progi te są zbieżne z oczekiwaniami rynku.

W komentarzu do raportu Elżbieta Zdanowicz z APEXnet zauważa, że nowe przepisy powinny być dobrą wiadomością dla podmiotów, które dysponują niewielkimi środkami w budżecie i nie mają wyspecjalizowanych służb do prowadzenia przetargów. Z punktu widzenia instytucji, które realizują na co dzień postępowania o zamówienie publiczne i mają zatrudnione wyspecjalizowane zespoły do organizacji przetargów, podwyższenie progu może zmniejszyć liczbę prowadzonych postępowań średnio nawet do 30%. A to może wiązać się z redukcją zatrudnienia – podkreśla Zdanowicz.

– Dla wykonawców nowe przepisy oznaczają mniejszą transparentność wydatkowania pieniędzy publicznych, a tym samym utrudniony dostęp do zleceń. Niemniej wiąże się z tym również spadek konkurencji na rynku o zamówienia podprogowe, dlatego część wykonawców wiąże ze zmianami duże nadzieje, szczególnie w skali lokalnej – tłumaczy w raporcie Witold Jarzyński, redaktor naczelny czasopisma „Zamawiający”.

Nowelizacja Pzp ma ponadto ułatwić prowadzenie prac badawczych i rozwojowych oraz z zakresu działalności kulturalnej. Po pierwsze, poprzez podniesienie progów stosowania Pzp z 14 tys. euro do 134 tys. (dla instytutów PAN) lub 207 tys. euro (dla instytutów badawczych i uczelni wyższych) w przypadku dostaw lub usług:
1) służących wyłącznie do celów prac badawczych, eksperymentalnych, naukowych lub rozwojowych, które nie służą prowadzeniu przez zamawiającego produkcji seryjnej mającej na celu osiągnięcie rentowności rynkowej lub pokryciu kosztów badań lub rozwoju;
2) z zakresu działalności kulturalnej związanej z organizacją wystaw, koncertów, konkursów, festiwali, widowisk, spektakli teatralnych, przedsięwzięć z zakresu edukacji kulturalnej lub z gromadzeniem materiałów bibliotecznych przez biblioteki lub muzealiów, jeżeli zamówienia te nie służą wyposażaniu zamawiającego w środki trwałe przeznaczone do bieżącej obsługi jego działalności.

Drugim ułatwieniem dla naukowców jest przyznanie możliwości unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na badania naukowe lub prace rozwojowe w związku z nieprzyznaniem grantu. Dzięki temu formalności przetargowe będzie można rozpocząć równolegle z ubieganiem się o fundusze, co przyspieszy rozpoczęcie badań.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
zlikwidować najniższą cenę! Ty qwerty, niech opatrzność nad Tobą czuwa, albo Ci chociaż internety odłączy żebyś takich głupot nie pisał!
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
. No to teraz sie dopiero zacznie korupcja i bogacenie sie "po znajomosciach"
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS