wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-03-27| Geodezja, Prawo

Samorząd zaakceptował projekt nowelizacji Pgik (aktualizacja)

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego na wczorajszym posiedzeniu (26 marca) pozytywnie zaopiniowała projekt nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.


Samorząd zaakceptował projekt nowelizacji Pgik (aktualizacja)
Projekt po krótkiej dyskusji przyjął również i skierował do dalszych prac Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji. Nowelizacja trafi teraz pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Przygotowywana nowelizacja ma na celu usprawnienie realizacji zadań w dziedzinie geodezji i kartografii, w szczególności w zakresie:
• wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych,
• prowadzenia ewidencji gruntów i budynków,
• prowadzenia geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu,
• udostępniania danych i materiałów z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, w tym pobierania opłat z tytułu tego udostępniania.

Aktualizacja

Jak informuje GUGiK, Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego pozytywnie zaopiniowała projekt nowelizacji ustawy bez propozycji zmian tego aktu przedstawionych przez Ministerstwo Finansów.

Źródło: GUGiK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Koniec świata 12 lipca nastanie koniec świata dla geodetów, ośrodki przestaną wydawać materiały a w ASG zostaną wyłączone wszystkie konta dostępowe do systemu a sejm oczywiście nie wyrobi się z legalizacją największego (najszybszego) bubla w historii i wszyscy spotkamy się w czarnej #$%!!ie, jak ktoś nie wie kiedy brać urlop to polecam 12 lipca :)
odpowiedz zgłoś
. Jankowski to GUGiK, a Dąbrowski nie wiem.
 2 
odpowiedz zgłoś
Czy ktoś wie kto jest rzeczywistym autorem tych zmian. W plikach przewijają się dwa nazwiska Jerzy Dąbrowski i Adolf Jankowski
 1 
odpowiedz zgłoś
Brak teminów... kpa ma rację... Brak jest terminu weryfikacji, a wiadomo- dla urzędnika każda nawet najprostsza sprawa może być " szczególnie skomplikowana"... Brak jest terminu uwierzytelnienia, co będzie się odbywało na osobny wniosek geodety lub zleceniodawcy....,a takie " uwierzytelnienie" też może się okazać " szczególnie skomplikowane".... Będą więc cztery miesiące i to wszystko zgodnie z kpa... Wszystko zostało chyba sprytnie przemyślane...brak konieczności posiadania uprawnień do "weryfikacji", więc problem z zarzutami środowiska geodezyjnego o braku odpowiedzialności zawodowej urzędników - zostały rozwiązane....
 1 
odpowiedz zgłoś
nowinki Proponuję zwrócić Państwa uwagę na kwestię weryfikacji, terminów i braku wymogu uprawnień zawodowych w administracji-to sa ciekawe zapisy. Hmmm....Mam dużą wątpliwość czy proces inwestycyjny się skróciPowodzonka!
 2 
odpowiedz zgłoś
matka nadzieja Jestem niestety zdruzgotany. Chyba długo będę się zbierał do kupy na nowo. Straciłem resztki zaufania. Pisanie tutaj to wołanie na puszczy. Jestem pewien, że czytają to może tylko młode wilki ze Wspólnej. Ci którzy decydują - z pewnością nie. Ale to mogę zrozumieć. Tutaj piszą często po prostu pieniacze i czasem żal ...ściska to czytać. Gorzej, że nasi decydenci w ogóle nie słuchają środowiska, tak jakby tworzyli dla samego siebie i własnej chwały, której jak widać i tak mieć nie będą. To trzeba nazwać po imieniu - IGNORANCJA. I nie chodzi tu wcale o opłaty - to "pryszcz", choć oczywiście kasa się liczy. Założenia można było jeszcze opiniować. Ale zmian - już nie. Szybka ścieżka i mamy bubla. Ale takiego, jakiego jeszcze nie było!!! Zobaczycie co będzie się działo - to do tych, którzy nie czytali, albo zrobili to mało uważnie. Bo Komisja nie miała czasu, żeby przeczytać ze zrozumieniem..., albo - nie chciała. Co raz lepiej rozumiem Waldka...
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
czy MF wie co robi??? Ministerstwo Finansów się obudziło. Najpierw ustawą o finansach publicznych zlikwidowało Fundusz w części powiatowej i wojewódzkiej myśląc że z własnej woli starosta i rada powiatu da pieniądze na geodezję, przynajmniej w wysokości równej wpływom ze sprzedaży danych zasobu. Niestety zadłużone szpitale i inne pomysły radnych zjadają te środki. Geodezja została bosa i naga zgodnie z prawem. Teraz chcą to naprawiać, zabierając profity samorządowi? Jak już samorządowcy powiatowi zasmakowali. I kolejna wojna.
 3 
odpowiedz zgłoś
gazu bo czas ucieka Za pośpiech podziękujcie kolegom z GIG - mają parcie na szkło to poszli do rzecznika, trybunału i taka ich zasługa, że zamiast porządnie zrobić nową ustawę trzeba gonić na złamanie karku. De facto jeśli chodzi o opłaty to jedyna różnica to zmiana z rozporządzenia na ustawę.
 4 
 5 
odpowiedz zgłoś
@Satszek jak premier nie czyta tego co podpisuje to czego wymagać od samorządowca;) A tak z innej beczki to zdążą czy nie zdążą o to jest pytanie?
 1 
odpowiedz zgłoś
nowelizacja prawa Dziwi taki pospiech. Czy to jest ten sam projekt, który był dostępny na geoforum? Opłaty i narady koordynacyjne to tylko niewielka cząstka tamtego projektu. Poprzednio były proponowane zmiany dot. wykonawcy prac, uzgodnień przy wydawaniu danych, weryfikacji pry przyjmowaniu operatów, stworzenia administracyjnych struktur do karania geodetów, ewidencji gruntów itp. Dużo nietypowych regulacji. Moim zdaniem Komisja tego nie czytała, albo czytała w nietypowym stanie ducha i ciała.
 6 
odpowiedz zgłoś
zudp i nowelizacja pgik To jest właśnie skutek pośpiechu i presji Wyroku Trybunału. Jako urzędnik zgadzam się z przedmówcą, ja już przestałem mieć nadzieję, że prawo geodezyjne uprości się, będzie czytelniejsze i da mniejsze pole do różnych jego interpretacji. Mnie czasem, jako urzędnikowi jest często trudno wytłumaczyć, że muszę stosować jakiś przepis, choćby nie do końca dobry i mądry bo nie mam wyjścia, taki mój obowiązek.
 5 
odpowiedz zgłoś
do zmian w pgik. Już wcześniej opisywałem, co się stanie jak się zlikwiduje obowiązek narad koordynacyjnych na przyłącza, ale jak zawsze nikt nie słucha ludu, widzą lepiej, ale dla dobra sprawy jeszcze raz: projektanci nie będą wykorzystywać aktualne mapy, przyłącza idą bez zgłoszeń dla gestorów sieci takich jak Zakład Energetyczny, Zakład Gazowniczy. Kto ich sprawdzi, czy mapa jest aktualna, będzie jedna dla wszystkich sieci wykorzystywana. Dodatkowo ucieknie informacja związana z projektami przyłączy, doprowadzi taka sytuacja do spotkania się dwóch lub trzech inwestycji, które będą lokowane po takiej samej trasie. To nie są żarty, zmiany są konieczne, ale nie w tym kierunku, nie można pofolgować sobie, ponieważ tu chodzi o bezpieczeństwo obywatela. Mądry Polak po szkodzie!!!.
 4 
 8 
odpowiedz zgłoś
Boże wybacz im, bo nie widzą co czynią Czy ci "Samorządowcy" czytali ten projekt? Chyba nie, podobnie jak nowelizację rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków.
 3 
 10 
odpowiedz zgłoś
13 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS