Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-03-26| Geodezja, Prawo, Kataster

O scaleniach w Kodeksie urbanistyczno-budowlanym

Na stronach Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju opublikowano komunikat z kolejnego posiedzenia Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego.


O scaleniach w Kodeksie urbanistyczno-budowlanym

Jak wynika z dokumentu, 12 lutego dyskutowano m.in. o scaleniach i podziałach nieruchomości. Propozycję uzupełnienia regulacji w tym zakresie zaprezentował Łukasz Złakowski – prawnik i przedsiębiorca oraz jeden z członków Komisji. Wskazał, że zgodnie z propozycjami Kodeksu urbanistyczno-budowlanego na etapie sporządzania projektu planu miejscowego (MPZP) następuje analiza struktury podziału nieruchomości i określenie kształtu docelowego. Obecnie uchwalane MPZP nie pozwalają bowiem – bez przeprowadzenia scaleń i podziałów – na racjonalne zagospodarowanie przestrzeni.

Zgodnie z nowymi propozycjami samo zatwierdzenie scalenia i podziału nieruchomości następowałoby w osobnej uchwale. Obszar wyznaczony w planie miejscowym do scalenia i podziału nie będzie mógł być wykorzystany inwestycyjnie przed przeprowadzeniem scalenia i podziału – w trybie kodeksowym bądź w drodze czynności cywilnoprawnych. Podstawową przesłanką scalenia i podziału pozostanie struktura własności nieruchomości uniemożliwiająca racjonalne zagospodarowanie terenu. Alternatywnym rozwiązaniem w tym zakresie pozostaje model, w którym w MPZP zatwierdza się scalenia i podziały nieruchomości, proponuje się jednak odstąpienie od niego na rzecz rozwiązań zaprezentowanych.

W dyskusji wskazano, że w obecnym stanie prawnym nie ma skutecznych instrumentów wymuszenia scalenia i podziału nieruchomości przewidzianego w planie miejscowym. W związku z tym pozytywnie oceniono rozwiązania obligujące gminę do przeprowadzenia procedury scaleń i podziałów jako elementu realizacji planu miejscowego. Podnoszono również problem kryteriów uznania, że obszar wymaga scalenia i podziału – wskazując, że norma regulująca to zagadnienie musi pozostać ogólna, z możliwością egzemplifikacji pewnych typowych sytuacji. Zauważono jednocześnie, że wojewoda w ramach nadzoru nad działalnością gminy może kontrolować zastosowanie przez gminy kryteriów uznania, że przeprowadzenie scalenia i podziału jest konieczne. Proponowano również przeprowadzenie analiz struktury własnościowej przed przystąpieniem do sporządzania planu miejscowego.

Źródło: MIR, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS