|2007-02-24|
Geodezja, Prawo, Przetargi, Instytucje
Wkrótce kolejne zmiany w ustawie Prawo zamówień publicznych
Posłowie nadzwyczajnej podkomisji ds. rozpatrzenia rządowego projektu nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych dyskutowali w styczniu i lutym nad proponowanymi przez rząd zmianami. 21 lutego zakończyli prace nad nowelizacją.
Zmiany są dość gruntowne. W projekcie m.in. podniesiono z dotychczasowych 6 tysięcy do 14 tysięcy euro próg, od którego należy stosować przepisy ustawy. Według projektodawców rozwiązanie takie umożliwi mniejszym przedsiębiorcom dostęp do realizacji niewielkich usług i dostaw oraz robót budowlanych. Poza tym z 60 tys. do odpowiednio: 137 tys. euro (dostawy i usługi w sektorze admin. publicznej), 211 tys. (dostawy i usługi w sektorze samorządowym) i 5278 tys. euro (roboty budowlane) podniesiono próg, poniżej którego stosowana będzie procedura uproszczona. Zmiany nastąpią także w informowaniu o zamówieniach; w postępowaniach do 14 tys. euro zamawiający będą samodzielnie zamieszczać ogłoszenia w elektronicznym Biuletynie Zamówień Publicznych, bez potrzeby przekazywania ich prezesowi UZP. Skrócono terminy, w jakich można składać wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub składaniu ofert w przetargu nieograniczonym; w przypadku dostaw lub usług skrócono go z 14 do 7 dni, w robotach budowlanych z 30 do 20 dni. Według nowych przepisów zamawiający będzie miał obowiązek informować nie tylko o wyborze najkorzystniejszej oferty, ale także podawać nazwy wszystkich wykonawców, którzy złożyli ofertę (wraz z punktacją oferty) i informować o tym na swej stronie internetowej.
Jedną z istotnych zmian jest utworzenie nowego podmiotu – liczącej do 100 członków Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) przy prezesie Urzędu Zamówień Publicznych. Rozstrzyganiem sporów mają się odtąd zająć zawodowi prawnicy, których pracą pokieruje prezes Izby. Ma się ona składać z prawników, którzy zajmą się orzekaniem w sprawach zamówień publicznych. Spory będą rozstrzygać trzyosobowe zespoły wybrane spośród członków Izby (do tej pory takie zespoły tworzyli arbitrzy typowani z kilkusetosobowej listy arbitrów prowadzonej przez UZP). Zespół orzekający będzie mógł nie tylko nakazać powtórzenie zamówienia, ale i unieważnić całe postępowanie. Członkiem KIO może być osoba, która m.in.: ma wyższe wykształcenie prawnicze i pięcioletnie doświadczenie zawodowe w administracji publicznej lub na stanowiskach związanych z udzielaniem porad prawnych/opinii prawnych oraz ukończyła 29 lat i zdała specjalny egzamin. Prezesa KIO na, 3-letnią kadencję, powołuje (spośród członków Izby) prezes Rady Ministrów na wniosek szefa UZP. Członkowie Izby nie mogą podejmować innego zatrudnienia lub zajęć zarobkowych ani prowadzić działalności gospodarczej, z wyjątkiem zatrudnienia na stanowisku dydaktycznym, nauko-dydaktycznym, naukowym. Skład orzekający ma rozpatrywać odwołanie w terminie 15 dni od dnia doręczenia go prezesowi UZP, a sama rozprawa jest jawna. Na orzeczenia składu orzekającego uczestnikom postępowania odwoławczego przysługiwać będzie skarga do sądu. Wynagrodzenie zasadnicze prezesa KIO wyniesie 5-krotną wielkość kwoty bazowej, ustalonej w ustawie budżetowej (członka – 4,5-krotną) Na 28 lutego br. zaplanowano połączone posiedzenie sejmowych komisji gospodarki oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, które zajmą się tym projektem.
JP
|