Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-03-11| GIS, Teledetekcja

Satelity poszukują malezyjskiego boeinga

Od soboty (8 marca) ekipy ratunkowe z 10 krajów poszukują śladów po zaginionym odrzutowcu Boeing 777 linii Malaysia Airlines. W operacji wykorzystywane są również zdjęcia satelitarne.


Satelity poszukują malezyjskiego boeinga

W oświadczeniu wydanym przez chińskie ministerstwo obrony napisano, że tamtejszy rząd zdecydował się użyć swoich 10 satelitów obserwacyjnych. Posłużą one nie tylko do poszukiwań maszyny, ale np. do prognozowania pogody na obszarze objętym akcją.

By wesprzeć poszukiwania amerykańska firma DigitalGlobe udostępniła narzędzie Tomnod. Dzięki niemu wszyscy chętni internauci mogą przeglądać wysokorozdzielcze zobrazowania satelitarne dla obszaru akcji (ponad 3 tys. km kw.) i oznaczać na nich miejsca mogące naprowadzić ekipy ratunkowe na ślad maszyny. – Jeśli na powierzchni wody są jakieś fragmenty samolotu, na pewno widać je na naszych zdjęciach. Wciąż nie wiadomo jednak, czy patrzymy na właściwy region – mówi serwisowi „The Denver Post” Luke Barrington, jeden z menedżerów w Digital Globe. Już ciągu pierwszej godziny od udostępnienia narzędzia Tomnod serwis zanotował 60 tys. odsłon. Firma zapowiada, że wkrótce opublikuje w ten sposób kolejne obrazy.

Do satelitarnych poszukiwań zachęca także geoinformatyczna firma GeoSage. Opracowała ona dla ochotników specjalną instrukcję wyjaśniającą, w jaki sposób mogą pobrać najświeższe zobrazowania z satelity Landsat 8 oraz jak szukać na nich szczątków maszyny lub też związanych z nią plam oleju.

Z danych satelitarnych nie zamierzają na razie korzystać służby malezyjskie. Podczas niedzielnej konferencji prasowej premier Malezji stwierdził, że nie pomogą one przecież w znalezieniu obiektów znajdujących się pod wodą.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama