|2014-03-06|
GIS, Mapy, Prawo
Telekomunikacyjny GIS w rozporządzeniu
Coroczną inwentaryzację infrastruktury telekomunikacyjnej oraz opracowywanie na tej podstawie map tematycznych przewiduje rozporządzenie ministra administracji i cyfryzacji, które dziś (6 marca) wchodzi w życie.
Rozporządzenie ws. inwentaryzacji infrastruktury i usług telekomunikacyjnych (DzU z 5 marca, poz. 276) definiuje System Informacyjny o Infrastrukturze Szerokopasmowej. Ma zawierać dane o infrastrukturze telekomunikacyjnej, publicznych sieciach telekomunikacyjnych oraz budynkach. Jako przestrzenne dane referencyjne będzie wykorzystywać zbiory krajowej infrastruktury informacji przestrzennej za pomocą usług sieciowych. System ten ma oferować mapy: • dla całego kraju w skalach 1:500 000 i 1:1 000 000; • dla poszczególnych województw w skalach 1:100 000 i 1:250 000; • dla poszczególnych powiatów w skalach 1:25 000 i 1:50 000; • dla poszczególnych gmin w skali 1:10 000.
Opracowania te mają zawierać przede wszystkim 1) przebieg szkieletowych, dystrybucyjnych i dostępowych sieci telekomunikacyjnych ze wskazaniem rodzaju technologii, w jakiej zostały wykonane; 2) lokalizacje węzłów, systemów transmisyjnych i punktów styku publicznych sieci telekomunikacyjnych oraz budynków umożliwiających kolokację; 3) pokrycie infrastrukturą telekomunikacyjną, ze wskazaniem technologii i jej elementów; 4) pokrycie usługami telefonicznymi oraz transmisji danych zapewniającymi szerokopasmowy dostęp do internetu i usługami rozprowadzania programów radiowych i telewizyjnych.
Jak wyjaśnia resort cyfryzacji, rozporządzenie ma zapewnić wiarygodne źródło informacji o pokryciu Polski istniejącą infrastrukturą telekomunikacyjną i publicznymi sieciami telekomunikacyjnymi. Przepisy mają usprawnić planowanie i budowę publicznych sieci telekomunikacyjnych, bo łatwiej będzie uwzględniać w ich przebiegu istniejące sieci. Przedsiębiorcy i jednostki samorządu terytorialnego dostaną ponadto informacje umożliwiające efektywniejsze inwestowanie w budowę infrastruktury telekomunikacyjnej na obszarze całego kraju.
Przepisy rozszerzają ponadto zakres danych zbieranych dotychczas przez Urząd Komunikacji Elektronicznej o usługi telekomunikacyjne oraz informacje dotyczące adresów lub współrzędnych geograficznych budynków i budowli, w których występuje zakończenie sieci przewodowej lub zainstalowany jest terminal sieci bezprzewodowej. Celem tej zmiany jest pozyskanie informacji, które umożliwiają dokonanie oceny stopnia penetracji usługami szerokopasmowymi oraz konkurencyjności w wybranych regionach kraju. Dzięki temu prezes UKE będzie dysponował informacjami o świadczonych usługach telekomunikacyjnych i ich dostępności dla użytkownika końcowego bez konieczności każdorazowego wzywania przedsiębiorców do ich przekazywania.
Nowe przepisy mają również sprawić, że inwentaryzacja będzie bardziej kompletna. Dane będą bowiem przekazywane przez wszystkie główne kategorie podmiotów działających na rynku telekomunikacyjnym w kraju. Dotychczas były dostarczane tylko na wezwanie prezesa UKE.
Pierwszą wersję SIIS uruchomiono w roku 2011 r., a jego budowa była dofinansowana ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Obecnie działa już wersja trzecia. W związku z wejściem w życie rozporządzenia od dziś SIIS działa już w trybie produkcyjnym i możliwe jest przekazywanie do niego kompletu wymaganych rozporządzeniem informacji.
Jak informuje Geoforum.pl rzecznik prasowy UKE, mapy, o których mowa w rozporządzeniu, dostępne są pod adresem www.polskaszerokopasmowa.pl/mapy. Na razie mają one charakter testowy i prezentują stan infrastruktury z lat 2011 i 2012. Dodaje także, że GIS-owe elementy SIIS zostały opracowane przez Instytut Łączności i bazują na rozwiązaniach open source.
JK
|