wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-02-28| GIS, Mapy, Prawo, Instytucje

Gminy powinny się szykować na mapy powodziowe

Najpóźniej do końca tego roku samorządy najbardziej zagrożone powodzią oficjalnie otrzymają mapy zagrożenia powodziowego – informuje na swojej stronie Ministerstwo Środowiska.


Gminy powinny się szykować na mapy powodziowe

Wykonanie tych opracowań wymusza na Polsce i innych krajach UE tzw. dyrektywa powodziowa. Mapy te mają prezentować obszary zagrożone zalaniem z prawdopodobieństwem 0,2%, 1% i 10%. Zgodnie z wymogami tego aktu Polska opublikowała je w grudniu 2013 r. Dostępne są w formie arkuszy PDF na geoportalu ISOK. Dlaczego w takim razie samorządy będą je otrzymywać dopiero teraz?

Jak wyjaśnia Geoforum.pl biuro prasowe w resorcie środowiska, mapy powodziowe wykonał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej i obecnie obejmują one tereny wzdłuż 254 rzek. Fakt, że samorządy nie otrzymały ich już w zeszłym roku, wynika z tego, że treść opracowań weryfikuje jeszcze Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. W niektórych przypadkach wymagane jest np. sprawdzenie treści w terenie. Jest to o tyle istotne – tłumaczy MŚ – że oficjalne przekazanie tych map rodzi skutki prawne. Od tego momentu gminy mają 18 miesięcy (a jeśli Sejm zaakceptuje rządową propozycję, to 30 miesięcy) na uwzględnienie ich w swoich dokumentach planistycznych. MŚ zaznacza, że samorządy mogą się przymierzać do tego już teraz, bazując na danych z geoportalu ISOK.

Na obszarach wskazanych na tych mapach obowiązuje całkowity zakaz wykonywania robót oraz czynności utrudniających ochronę przed powodzią lub zwiększających zagrożenie powodziowe. Chodzi tu szczególnie o zakazy:
• wykonywania urządzeń wodnych oraz budowy innych obiektów budowlanych;
• sadzenia drzew lub krzewów, z wyjątkiem plantacji wiklinowych na potrzeby regulacji wód oraz roślinności stanowiącej element zabudowy biologicznej dolin rzecznych lub służącej do wzmacniania brzegów, obwałowań lub odsypisk;
• zmiany ukształtowania terenu, składowania materiałów oraz wykonywania innych robót, z wyjątkiem robót związanych z regulacją lub utrzymywaniem wód oraz brzegu morskiego, a także utrzymywaniem, odbudową, rozbudową lub przebudową wałów przeciwpowodziowych wraz z obiektami związanymi z nimi funkcjonalnie.

Zakazy te mają charakter powszechny i do ich przestrzegania zobowiązane są także organy administracji samorządowej. Obowiązują one na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią, niezależnie od miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Zwolnić od tych zakazów może, w drodze decyzji, dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej, o ile nie utrudni to ochrony przed powodzią.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
nie piszę, że wszędzie jest taka 'bida', ale pracując przy różnych projektach kartograficznych odwiedziłem dziesiątki jeśli nie setki gmin, pozyskując materiały z różnych wydziałów. Powiedzmy, że w 10-15% urzędów wiedzieliby co zrobić z wmsami. Trafiałem na takie perełki, gdzie potrzebne dane mogłem sobie zgrać w wersji wektorowej na pendrive, a w gminie ościennej w wydziale dróg jedyny materiał jaki mieli to wykaz między jakimi miejscowościami przechodzą drogi, ale jak było kilka dróg łączących dane wsie to nie wiedzieli która gminna. Nie wspominam o adresach, bo to sie zmienia obecnie dość dynamicznie, ale znam równiez ciekawe przypadki wędrówki adresów z mieszkańcami do sąsiednich miejscowości. Swoją wiedzę i ocenę wyrobiłem na podstawie doświadczeń i zdania prędko nie zmienię, podkreślam jednak, że zdarzają się wyjątki. A tak na marginesie, to nie jestem z Warszawy ale raczej z prowincjonalnego miasteczka.
 1 
odpowiedz zgłoś
sprawdźcie Ja mam podobne wrażenie, jak ente. Niestety tak jest w większości gmin. Inny poziom abstrakcji... Najlepiej zadzwońcie do wybranych losowo 10-20 UG i zapytajcie się o jakikolwiek system (i o WMS). Albo inaczej: przejrzyjcie strony www gminne i zobaczcie jak publikowane są jakiekolwiek dane przestrzenne... Jeszcze wygląda to bardzo słabo, chociaż są piękne wyjątki.
 1 
odpowiedz zgłoś
@ente trącisz warszafką... nie wypowiadaj się w taki sposób bo ubliżasz ludziom
 1 
odpowiedz zgłoś
@ente To masz bardzo złe doświadczenia. Na szczęście inni mają lepsze.
 2 
odpowiedz zgłoś
uważasz, że w gminach mają oprogramowanie i wiedzę, żeby pouruchamiać wmsy? :) może w miastach mają pojęcie, ale w wiejskich to dla nich czysta abstrakcja- tak wynika z mojego doświadczenia
 1 
odpowiedz zgłoś
trochę nie halo, tak w pdf-ach. a gdzie usługi? przynajmniej wms? podpiełoby się do serwisów z punktami adresowymi i byłoby wygodniej.
 1 
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS