Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-02-27| GIS, Mapy, Firma

Nokia stawia na kartowanie 2.0

Podczas trwającej w Barcelonie imprezy Mobile World Congress przedstawiciele Nokii mówią m.in. o ambitnych planach rozwoju swoich map.


Nokia stawia na kartowanie 2.0

W rozmowie z serwisem Cnet Christof Hellmis (szef działu kartograficznego Nokia Here) twierdzi, że rozwój technologiczny wymaga od twórców map przerzucenia się na kartowanie 2.0, tj. całkowitej zmiany podejścia do usług lokalizacyjnych.

Jego zdaniem mapa będąca efektem takiego podejścia ma działać w chmurze i charakteryzować się centymetrową dokładnością. Nokia chce rozwijać tego typu opracowania przede wszystkim z myślą o autonomicznych samochodach. Jak podkreśla Hellmis, auta, które nie potrzebują kierowcy, wcale nie są odległą przyszłością. Do ich działania niezbędne będą jednak nie tylko precyzyjne sensory, ale i dokładne mapy. I tu chce znaleźć swoją niszę ta fińska korporacja.

Ale nowe mapy Nokii nie będą się ograniczać wyłącznie do samochodów. Korporacja chce także stawiać na rozwiązania dla pieszych, w szczególności na kartowanie wnętrz budynków. Już teraz jej mapy oferują plany 50 tys. wnętrz na całym świecie, w tym w Polsce. W dalszej przyszłości Nokia chce tworzyć trójwymiarowe mapy nawet z myślą o nawigowaniu dronów pomiędzy drapaczami chmur! Do tego zamierza zaangażować użytkowników swoich rozwiązań we współtworzenie map – nie tylko poprzez internetowy kreator, ale także wykorzystując dane z samochodowych sensorów.

Efektem realizacji takiej wizji ma być wszechstronna, nieustannie aktualizowana mapa tego, co znajduje się nad ziemią i pod ziemią. – Jej stworzenie będzie bardzo drogie i zajmie dekady, ale tego wymaga od nas biznes, w jaki weszliśmy – podsumowuje Christof Hellmis.

Źródło: Cnet, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama