Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-03-01| Mapy

Powstał atlas genetycznej historii ludzkości

Brytyjscy naukowcy opublikowali nietypową interaktywną mapę będącą wynikiem przeanalizowania materiału DNA 1490 osób reprezentujących 95 populacji świata, w tym Polaków.


Powstał atlas genetycznej historii ludzkości

Opracowanie jest ilustracją artykułu opublikowanego w „Science” przez naukowców z Uniwersyteckiego College'u Londyńskiego (UCL) i Uniwersytetu Oksfordzkiego. Ilustruje mieszanie się w ostatnich kilku tysiącach lat materiału genetycznego na świecie.

Do opracowania mapy wykorzystano technikę ochrzczoną jako „globtrotter”. Polega ona na skomplikowanej analizie materiału genetycznego w poszukiwaniu wspólnych elementów. Jej założeniem jest to, że im więcej fragmentów DNA dzielą między sobą dane populacje, tym mają więcej wspólnych przodków.

– Ponieważ nasze podejście bazuje tylko na danych genetycznych, to zapewnia informacje niezależnie od innych źródeł. Wiele z naszych obserwacji pokrywa się z wydarzeniami historycznymi, ale także dostrzegliśmy kilka niezarejestrowanych dotychczas epizodów mieszania się genów. Na przykład analiza ludu Tu, zamieszkującego współczesne Chiny, sugeruje, że około 1,2 tys. lat przed naszą erą Europejczycy podobni do współczesnych Greków, krzyżowali się z Chińczykami. Ta obecność „europejskiego DNA” jest prawdopodobnie związana ze pobliskim jedwabnym szlakiem – tłumaczy dr Simon Myers z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Naukowcy tłumaczą, że wyniki ich badań mogą mieć duże znaczenie praktyczne. – Zrozumienie podobieństw genetycznych jest kluczem do skutecznej opieki zdrowotnej. Niektóre populacje są bowiem bardziej narażone na pewnie choroby niż inne. Ponadto różnie działają na nie niektóre leki – wyjaśnia dr Simon Myers. – W przyszłości planujemy wykonać jeszcze bardziej szczegółowe analizy DNA, co pozwoli jeszcze skuteczniej wykrywać rzadkie mutacje i ich rozprzestrzenianie się po świecie – dodaje dr Myers.

Źródło UCL, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS