wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-03-01| Mapy

Powstał atlas genetycznej historii ludzkości

Brytyjscy naukowcy opublikowali nietypową interaktywną mapę będącą wynikiem przeanalizowania materiału DNA 1490 osób reprezentujących 95 populacji świata, w tym Polaków.


Powstał atlas genetycznej historii ludzkości

Opracowanie jest ilustracją artykułu opublikowanego w „Science” przez naukowców z Uniwersyteckiego College'u Londyńskiego (UCL) i Uniwersytetu Oksfordzkiego. Ilustruje mieszanie się w ostatnich kilku tysiącach lat materiału genetycznego na świecie.

Do opracowania mapy wykorzystano technikę ochrzczoną jako „globtrotter”. Polega ona na skomplikowanej analizie materiału genetycznego w poszukiwaniu wspólnych elementów. Jej założeniem jest to, że im więcej fragmentów DNA dzielą między sobą dane populacje, tym mają więcej wspólnych przodków.

– Ponieważ nasze podejście bazuje tylko na danych genetycznych, to zapewnia informacje niezależnie od innych źródeł. Wiele z naszych obserwacji pokrywa się z wydarzeniami historycznymi, ale także dostrzegliśmy kilka niezarejestrowanych dotychczas epizodów mieszania się genów. Na przykład analiza ludu Tu, zamieszkującego współczesne Chiny, sugeruje, że około 1,2 tys. lat przed naszą erą Europejczycy podobni do współczesnych Greków, krzyżowali się z Chińczykami. Ta obecność „europejskiego DNA” jest prawdopodobnie związana ze pobliskim jedwabnym szlakiem – tłumaczy dr Simon Myers z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Naukowcy tłumaczą, że wyniki ich badań mogą mieć duże znaczenie praktyczne. – Zrozumienie podobieństw genetycznych jest kluczem do skutecznej opieki zdrowotnej. Niektóre populacje są bowiem bardziej narażone na pewnie choroby niż inne. Ponadto różnie działają na nie niektóre leki – wyjaśnia dr Simon Myers. – W przyszłości planujemy wykonać jeszcze bardziej szczegółowe analizy DNA, co pozwoli jeszcze skuteczniej wykrywać rzadkie mutacje i ich rozprzestrzenianie się po świecie – dodaje dr Myers.

Źródło UCL, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS