wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-02-16| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma, Przetargi

Techmex sfinalizował projekt dla Komisji Europejskiej


Firma Techmex SA właśnie zakończyła projekt LUCAS (Land Use/Cover Area Frame Survey) dla Polski, realizowany na zlecenie Urzędu Statystycznego Wspólnot Europejskich (EUROSTAT), będącego jedną z dyrekcji Komisji Europejskiej. Jego wartość wyniosła 451 000 euro, a prace z nim związane trwały ponad rok.

Głównym etapem projektu było wykonanie badań terenowych pokrycia i użytkowania ziemi na terenie całego kraju. W tym celu zaangażowano i specjalnie przeszkolono ponad 50 osób, które w ciągu trzech miesięcy wiosną 2006 roku odwiedziły łącznie 24 130 punktów wyznaczonych do badania przez EUROSTAT. Nad prawidłowym przebiegiem prac czuwało 5 kontrolerów terenowych sprawdzających wyrywkowo poprawność stosowania ściśle określonej metodyki badania oraz wspierających inspektorów w terenie. Za kontrolę jakości odpowiedzialny był również zespół 8 weryfikatorów, sprawdzających spójność i poprawność danych wynikowych dla wszystkich punktów poddanych badaniom.
Etap prac terenowych stanowił 25% czasu poświęconego na realizację całego przedsięwzięcia. Tyle samo trwały przygotowania (planowanie, szkolenia) i opracowanie materiałów do badania, czyli głównie ortofotomap, dzięki którym inspektorzy docierali w punkty terenowe (wspomagając się także nawigacją GPS). Pozostałe pół roku poświęcono na opracowanie wyników. Etap ten w głównej mierze przeprowadzany był przez EUROSTAT.
Pomimo pewnych utrudnień związanych z pracami terenowymi (głównym czynnikiem ryzyka w projekcie były warunki atmosferyczne, które doprowadziły do znacznego opóźnienia okresu wegetacyjnego), projekt ukończono w terminie, a jakość wykonanych prac spotkała się z uznaniem ze strony EUROSTAT-u. Polska należy do grupy jedenastu krajów Unii Europejskiej, które brały udział w projekcie LUCAS 2006.

Źródło: Techmex S.A.


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS