wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Kolorowe wideo z orbity
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2014-02-18| Teledetekcja

O satelitarnej Polsce w Gazecie Wyborczej

Polska chce mieć własną flotyllę satelitów; w ciągu ostatnich dwóch lat wysłaliśmy w kosmos dwa takie urządzenie – można przeczytać w dzisiejszym wydaniu „Gazety Wyborczej” (z 18 lutego).


O satelitarnej Polsce w Gazecie Wyborczej

Jak podkreśla autorka artykułu Aleksandra Stanisławska, w przestrzeń poleciało już 70 polskich instrumentów kosmicznych, ale budowa własnego satelity to już zupełnie inna sprawa. Na razie nasze sukcesy w tej dziedzinie to wystrzelony w 2012 r. PWSat oraz wyniesiony w listopadzie 2013 r. „Lem”. Pierwszy jest dziełem Politechniki Warszawskiej, a drugi – Centrum Badań Kosmicznych PAN.

W trakcie budowy jest już PWSat-2. Choć jego głównym celem jest przetestowanie systemu deorbitacji, to ma on także wykonać pierwsze polskie zdjęcie satelitarne Ziemi. Budowa aparatu powinna zakończyć się za rok i pochłonąć 150-200 tys. euro.

Kolejną krajową misję satelitarną szykują wspólnie CBK PAN, AGH w Krakowie oraz Politechnika Łódzka. Celem ich projektu DEPLiX jest przetestowanie wzajemnych manewrów satelitów na orbicie. Niestety, z powodu braku pieniędzy przyszłość przedsięwzięcia stoi pod dużym znakiem zapytania.

Znacznie bardziej ambitnym planem jest budowa narodowego satelity teledetekcyjnego. Ma się tym zająć Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Start maszyny wstępnie wyznaczono na 2021 r., a koszt misji może wynieść około 700 mln zł.

– W naszym dobrze pojętym interesie narodowym jest budowanie własnych satelitów. To bardzo opłacalny biznes – mówi „Gazecie Wyborczej” prof. Marek Banaszkiewicz, dyrektor CBK PAN.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
I tu pojawia się magiczne słowo "biznes" I tu pojawia się magiczne słowo "biznes"zobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt