wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-02-18| Teledetekcja

O satelitarnej Polsce w Gazecie Wyborczej

Polska chce mieć własną flotyllę satelitów; w ciągu ostatnich dwóch lat wysłaliśmy w kosmos dwa takie urządzenie – można przeczytać w dzisiejszym wydaniu „Gazety Wyborczej” (z 18 lutego).


O satelitarnej Polsce w Gazecie Wyborczej

Jak podkreśla autorka artykułu Aleksandra Stanisławska, w przestrzeń poleciało już 70 polskich instrumentów kosmicznych, ale budowa własnego satelity to już zupełnie inna sprawa. Na razie nasze sukcesy w tej dziedzinie to wystrzelony w 2012 r. PWSat oraz wyniesiony w listopadzie 2013 r. „Lem”. Pierwszy jest dziełem Politechniki Warszawskiej, a drugi – Centrum Badań Kosmicznych PAN.

W trakcie budowy jest już PWSat-2. Choć jego głównym celem jest przetestowanie systemu deorbitacji, to ma on także wykonać pierwsze polskie zdjęcie satelitarne Ziemi. Budowa aparatu powinna zakończyć się za rok i pochłonąć 150-200 tys. euro.

Kolejną krajową misję satelitarną szykują wspólnie CBK PAN, AGH w Krakowie oraz Politechnika Łódzka. Celem ich projektu DEPLiX jest przetestowanie wzajemnych manewrów satelitów na orbicie. Niestety, z powodu braku pieniędzy przyszłość przedsięwzięcia stoi pod dużym znakiem zapytania.

Znacznie bardziej ambitnym planem jest budowa narodowego satelity teledetekcyjnego. Ma się tym zająć Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Start maszyny wstępnie wyznaczono na 2021 r., a koszt misji może wynieść około 700 mln zł.

– W naszym dobrze pojętym interesie narodowym jest budowanie własnych satelitów. To bardzo opłacalny biznes – mówi „Gazecie Wyborczej” prof. Marek Banaszkiewicz, dyrektor CBK PAN.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
I tu pojawia się magiczne słowo "biznes" I tu pojawia się magiczne słowo "biznes"
 1 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS