Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-02-19| Geodezja, GIS, Mapy

Dwa nowe zeszyty Roczników Geomatyki

O Mapie Podziału Hydrograficznego Polski w skali 1:10 000 i geoportalu wspomagającym proces scalenia możemy przeczytać w zeszytach 3 i 5 (tom XI) wydawanego przez Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej periodyku „Roczniki Geomatyki”.


Dwa nowe zeszyty Roczników Geomatyki
W zeszycie 3 aż trzy artykuły poświęcono Mapie Podziału Hydrograficznego Polski w skali 1:10 000. W pierwszym z nich pracownicy krakowskiego oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, firmy MGGP SA oraz Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej omówili m.in. sposób wykorzystania danych źródłowych z PZGiK oraz technologie i rozwiązania stosowane podczas tworzenia MPHP10. W artykule zwrócono również uwagę na znaczenie wykonanych prac w kontekście szeroko pojętego procesu budowy infrastruktury informacji przestrzennej.

O swoich doświadczeniach w harmonizacji danych przestrzennych w kontekście dyrektywy INSPIRE na przykładzie MPHP10 piszą Jaromir Borzuchowski i Michał Olszar z MGGP SA, którzy są również autorami ostatniego z trzech teksów dotyczących tej mapy. W drugim ze swoich tekstów przedstawili zabiegi techniczne pozwalające dostosować klasy wodne Bazy Danych Obiektów Topograficznych (BDOT) do wymogów MPHP10.

W zeszycie 3 znalazło się jeszcze 7 artykułów. Można w nich przeczytać m.in. o analizie porównawczej widoku podwodnego uzyskanego za pomocą echosondy jedno- i wielowiązkowej, koncepcji i opracowaniu Geoportalu AGH oraz znaczeniu wiarygodności danych georeferencyjnych w gospodarce przestrzennej.

O opracowaniu geoportalu, który ma wspomagać proces scalenia i wymiany gruntów, możemy przeczytać w zeszycie 5 (62) „Roczników Geomatyki”. Dr Izabela Basista z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prezentuje rozwiązanie oparte na wolnym oprogramowaniu umożliwiające udostępnienie uczestnikom prac scaleniowych informacji przestrzennej, obrazującej kolejne etapy projektu scalenia.

Anna Fiedukowicz oraz Agata Pilich-Kolipińska z Politechniki Warszawskiej prezentują możliwości zastosowania usług sieciowych do tworzenia map tematycznych wykorzystujących dane satelitarne, natomiast dr Andrzej Gałażewski oraz dr Paweł J. Kowalski z PW skupiają się na problemie wieloskalowej wizualizacji danych georeferencyjnych w serwisie internetowym.

Wśród pozostałych siedmiu tekstów znalazły się artykuły dotyczące m.in. zastosowania metody optymalizacji nieliniowej Meldera-Meada do konstrukcji odwzorowań kartograficznych o możliwie najlepszym rozkładzie zniekształceń odwzorowawczych, ewaluacji metodyki prowadzenia analiz przestrzennych w wieloreprezentacyjnej bazie danych topograficznych oraz rozwoju bazy danych środowiskowych jezior Polski.

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama