Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-02-17| Geodezja, Edukacja

Nowe geodezyjne podręczniki

Właśnie ukazały się 3 publikacje wydane w serii „Geodezja i geoinformatyka”. Są to: Geodezyjne układy odniesienia, Osnowy geodezyjne oraz Geodezyjne pomiary terenowe autorstwa prof. Edwarda Osady.


Nowe geodezyjne podręczniki

Tom „Geodezyjne pomiary terenowe” (424 strony) zawiera szczegółową charakterystykę metod i technologii wykonywania geodezyjnych pomiarów terenowych spełniających wymagania nowych standardów technicznych opublikowanych w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji z 9 listopada 2011 r. (DzU nr 263, poz. 1572).
Treścią podręcznika są geodezyjne pomiary sytuacyjne i wysokościowe. Pomiary te, zgodnie z nowymi przepisami, są wykonywane w technologiach: geodezyjnego pomiaru terenowego, geodezyjnego pomiaru fotogrametrycznego oraz geodezyjnego pomiaru kartometrycznego. Podręcznik zawiera opis metod wykonywania geodezyjnych pomiarów terenowych za pomocą odbiorników GNSS, tachimetrów i niwelatorów, w tym szczegóły rozwiązywania zadań z geometrii współrzędnych COGO i zasady sporządzania mapy zasadniczej.

Treścią podręcznika „Osnowy geodezyjne” (414 stron) są podstawy analizy błędu pomiarowego i rachunku wyrównawczego oraz standardy projektowania, pomiaru i wyrównywania osnów geodezyjnych poziomych, wysokościowych i przestrzennych GPS. Autor omawia metody zakładania osnów zgodnie z nowymi standardami technicznymi określonymi w rozporządzeniu ministra administracji i cyfryzacji z 14 lutego 2012 r. ws. osnów geodezyjnych (DzU, poz. 352) oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji z 9 listopada 2011 r. ws. standardów technicznych.

Publikacja „Geodezyjne układy odniesienia” (330 stron) poświęcona jest natomiast geodezyjnym geometrycznym systemom odniesienia. W szczególności treścią publikacji są: niebieskie i ziemskie systemy i układy odniesienia, geodezyjna elipsoida odniesienia, układy pomiarowe horyzontalne, odwzorowania kartograficzne, państwowy system odniesień przestrzennych i krajowy system informacji i terenie. Omawiane zagadnienia przedstawione są zgodnie z aktualnymi przepisami prawa.

Omawiane w podręcznikach zagadnienia – wykładane na kierunku studiów geodezja i kartografia – są ilustrowane przykładami praktycznymi.

Książki opublikowała UxLan Firma Informatyczna Józef Osada z Wrocławia. Wszystkie dostępne są w Księgarni Geoforum.pl

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama