|2014-02-15|
Teledetekcja
Bluesky chce komercyjnie kartować zanieczyszczenie powietrza
Brytyjska firma fotogrametryczna Bluesky zakończyła pierwsze testy lotniczego systemu do kartowania zanieczyszczeń powietrza.
Eksperymentalny nalot wykonano nad miastem Leicester. Wykorzystano do tego celu lotniczy spektrometr Airborne Air Quality Mapper (AQM) opracowany przez naukowców z miejscowego uniwersytetu. Mierząc widzialne spektrum światła, urządzenie dostarcza dokładnych informacji o stężeniu dwutlenku azotu.
Po co takie dane? Zanieczyszczenie powietrza skraca przeciętną oczekiwaną długość życia o rok. W Wielkiej Brytanii wpływ ten ocenia się na 6-7 miesięcy, ale już na przykład w największych europejskich miastach sięga on 22 miesięcy. Straty wywoływane przez nadmierne zanieczyszczenie w samej Wielkiej Brytanii szacowane są natomiast na 20 mld funtów rocznie. Jedną z niej niebezpieczniejszych substancji zatruwających powietrze ma być właśnie dwutlenek azotu.
W ocenie firmy Bluesky, te negatywne konsekwencje można ograniczyć, dokonując analiz stężenia tej substancji i identyfikując miejsca, gdzie jest ono największe. Pomiary te mają jednak sens, gdy nie są punktowe, ale wykonywane na większych obszarach, i tu właśnie ma się sprawdzać sensor AQM. Wśród potencjalnych klientów na takie usługi, Bluesky widzi urzędy samorządowe, krajowe, a nawet międzynarodowe.
Spółka zapowiada, że wkrótce chce rozpocząć testy AQM w kolejnych miastach.
Źródło: Bluesky, JK
|