wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-02-15| Teledetekcja

Bluesky chce komercyjnie kartować zanieczyszczenie powietrza

Brytyjska firma fotogrametryczna Bluesky zakończyła pierwsze testy lotniczego systemu do kartowania zanieczyszczeń powietrza.


Bluesky chce komercyjnie kartować zanieczyszczenie powietrza

Eksperymentalny nalot wykonano nad miastem Leicester. Wykorzystano do tego celu lotniczy spektrometr Airborne Air Quality Mapper (AQM) opracowany przez naukowców z miejscowego uniwersytetu. Mierząc widzialne spektrum światła, urządzenie dostarcza dokładnych informacji o stężeniu dwutlenku azotu.

Po co takie dane? Zanieczyszczenie powietrza skraca przeciętną oczekiwaną długość życia o rok. W Wielkiej Brytanii wpływ ten ocenia się na 6-7 miesięcy, ale już na przykład w największych europejskich miastach sięga on 22 miesięcy. Straty wywoływane przez nadmierne zanieczyszczenie w samej Wielkiej Brytanii szacowane są natomiast na 20 mld funtów rocznie. Jedną z niej niebezpieczniejszych substancji zatruwających powietrze ma być właśnie dwutlenek azotu.

W ocenie firmy Bluesky, te negatywne konsekwencje można ograniczyć, dokonując analiz stężenia tej substancji i identyfikując miejsca, gdzie jest ono największe. Pomiary te mają jednak sens, gdy nie są punktowe, ale wykonywane na większych obszarach, i tu właśnie ma się sprawdzać sensor AQM. Wśród potencjalnych klientów na takie usługi, Bluesky widzi urzędy samorządowe, krajowe, a nawet międzynarodowe.

Spółka zapowiada, że wkrótce chce rozpocząć testy AQM w kolejnych miastach.

Źródło: Bluesky, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS