Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-02-15| GIS, Mapy, Edukacja, Imprezy

Teoretycznie i praktycznie o GIS-ie w ochronie przyrody

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu wspólnie z Tucholskim Parkiem Krajobrazowym wydał publikację pt. „Systemy informacji geograficznej w zarządzaniu obszarami chronionymi – od teorii do praktyki”.


Teoretycznie i praktycznie o GIS-ie w ochronie przyrody

Jak napisano w przedmowie, książka adresowana jest do wszystkich zainteresowanych problematyką aplikacyjności GIS. Każdy czytelnik znajdzie w niej przykład zastosowania lub wskazówkę wykorzystania narzędzi czy procedur geoinformatycznych, nie tylko w odniesieniu do obszarów chronionych.

Monografię należy traktować jako uzupełnienie o część praktyczną dostępnych na rynku wydawniczym pozycji książkowych z zakresu geoinformacji, a także jako wzorzec twórczej inspiracji do wykorzystania GIS-u w odniesieniu do własnych poligonów badawczych czy opracowywanych zagadnień związanych ze środowiskiem przyrodniczym.

Książka składa się z 23 rozdziałów uporządkowanych alfabetycznie według nazwisk autorów. Autorzy poszczególnych fragmentów rekrutują się z czołowych krajowych ośrodków naukowo-badawczych czy naukowo-dydaktycznych oraz firm komercyjnych. W poszczególnych częściach książki opisane zostały autorskie wdrożenia i zastosowania systemów informacji geograficznej. Zaprezentowany został także standard danych GIS w ochronie przyrody, który docelowo winien być wspólnym językiem służb ochrony przyrody i użytkowników systemów informacji geograficznej oraz twórców wszystkich danych przestrzennych.

Celem opracowania jest prezentacja wdrożeń, niejednokrotnie pionierskich, modelowych rozwiązań i przykładów ciekawych zastosowań, a także omówienie dobrych praktyk, które w założeniu zmierzają do integracji istniejących, bogatych tematycznie, acz rozproszonych i niejednokrotnie niespójnych zasobów danych przestrzennych do ich szerszego, wspólnego i efektywniejszego wykorzystania.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama