wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-02-14| Geodezja, Prawo, Edukacja, Instytucje

Projekty badawcze celowe i rozwojowe


Na posiedzeniu Rady Ministrów 13 lutego br. przyjęto projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach finansowania nauki oraz o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, przedłożone przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Jak podano w komunikacie z posiedzenia, nowelizacja ma się przyczynić do poprawy finansowania nauki i wzmocnienia związków gospodarki z nauką. Głównym jej celem jest umożliwienie dofinansowania przedsięwzięć o charakterze naukowym, których efekty mogą być zastosowane przez przedsiębiorców. Najważniejsze zmiany dotyczą zasad realizacji projektów rozwojowych i celowych. Dlatego dokonano podziału projektów na badawcze i rozwojowe. W komunikacie czytamy m.in.: „projekty rozwojowe zakładają wykonanie badań, których wyniki będzie można zastosować w praktyce. Projekty o takim charakterze będą obejmowały badania stosowane i prace rozwojowe. W ramach projektów rozwojowych będą także realizowane przedsięwzięcia o charakterze niekomercyjnym, dotyczące np. ochrony zdrowia, środowiska. Projekt celowy to przedsięwzięcie realizowane przez przedsiębiorców, którzy samodzielnie zdecydują, na jakie działanie przeznaczą środki, np. zakup usług B+R czy prowadzenie badań we własnym zakresie. Zapewnieniu skutecznego transferu technologii między sferą badawczo-rozwojową a gospodarką w przypadku projektów celowych służyć będzie uproszczenie systemu ubiegania się o dofinansowanie”.

Z kolei utworzenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ma być pierwszym etapem reformy polskiego systemu badań i nauki. Centrum będzie się zajmować finansowaniem strategicznych programów badań naukowych i prac rozwojowych (o wartości ponad 100 mln zł) w gospodarce, kulturze, ochronie zdrowia i administracji państwowej. Centrum kierować ma dyrektor, wyłoniony na 5-letnią kadencję w konkursie.

Źródło: KPRM, MNiSW


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS