|2014-02-07|
Geodezja, GIS, Mapy, Prawo, Edukacja
Książki spod lady rozdane
Konkurs „Co ty wiesz o IIP?” rozstrzygnięty! Wzięło w nim udział blisko 300 osób. Żeby mieć szansę na wygraną, należało odpowiedzieć na 5 pytań sprawdzających podstawową wiedzę z zakresu infrastruktury informacji przestrzennej.
Spośród blisko 100 uczestników, którzy nadesłali wszystkie poprawne odpowiedzi, wylosowaliśmy osiem osób, które otrzymają książkę „Informacja przestrzenna dla samorządów terytorialnych” pod redakcją prof. Stanisława Białousza. Ta wydana w ubiegłym roku obszerna (452 strony) publikacja nie jest dostępna w księgarniach!
A zatem nagrody otrzymują: Monika Henich z Bielska-Białej Arkadiusz Jagura z Warszawy Iwona Leszczyńska z Warszawy Kamil Rybka z Woli Karczewskiej Małgorzata Sobczak ze Szczecina Marta Targońska z Jaworów-Klepaczy Hanna Tomas z Białegostoku Justyna Wilkosz z Wrocławia Gratulujemy, książki prześlemy pocztą. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.
Najłatwiejsze okazało się pytanie pierwsze, na które poprawnie odpowiedziało ponad 94% uczestników konkursu. Na wszelki wypadek wyjaśnijmy, że dane widoczne na pierwszym planie zdjęcia przechowywane są w PRNG, czyli w Państwowym Rejestrze Nazw Geograficznych.
Na następnej ilustracji widoczna była wizualizacja ewidencji miejscowości, ulic i adresów dla fragmentu Warszawy. Zgodnie z Prawem geodezyjnym i kartograficznym to gminy są odpowiedzialne za jego prowadzenie.
Ilustracja z trzeciego pytania przedstawiała wizualizację bazy danych obiektów topograficznych, w skrócie BDOT10k, której szczegółowość, jak wskazuje sam skrót, odpowiada skali 1:10 000. Jeśli ktoś popełnił tu błąd, to na ogół wskazywał skalę 1:500, zapewne podejrzewając, że mowa tu o „bazie danych obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:500–1:5000”, w skrócie BDOT500. Tej nie znajdziemy jednak w rządowym Geoportalu.
W przedostatnim pytaniu chodziło o ewidencję gruntów i budynków, bo taka nazwa figuruje w Prawie geodezyjnym i kartograficznym, choć bywa, że niektóre samorządy używają innych określeń.
Najwięcej trudności sprawiło pytanie piąte. Tylko nieco ponad połowa uczestników udzieliła poprawnej odpowiedzi. Na obrazku widać narzędzie do dodawania usługi WMS. Jest to serwis przeznaczony do przeglądania danych. Za jego pomocą nie pobierzemy więc ani danych wektorowych (do tego służy WFS), ani tzw. pokryciowych (do tego potrzeba usługi WCS). Poprawna jest zatem odpowiedź „obraz mapy”.
Redakcja
|