Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-02-06| Geodezja, Prawo

Już na rynku GEODETA z CD dla wykonawców i administracji

Lutowe wydanie GEODETY jest już w drodze do prenumeratorów. Załączone do niego „Praktyczne wskazówki” na płycie CD są próbą nadania praktycznego wymiaru przepisom rozporządzenia ws. bazy danych GESUT, BDOT oraz mapy zasadniczej.


Już na rynku GEODETA z CD dla wykonawców i administracji

Przepisy, które weszły w życie 5 kwietnia br., określają zakresy informacji gromadzonych w bazie danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (GESUT) i w bazie danych obiektów topograficznych (BDOT500) o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach od 1:500 do 1:5000, a także tryby i standardy techniczne aktualizacji i udostępniania tych baz danych oraz standardy tworzenia mapy zasadniczej w skalach: 1:500, 1:1000, 1:2000, 1:5000.

Jak we wstępie do „Praktycznych wskazówek” pisze wielkopolski WINGiK Lidia Danielska, rozporządzenie to wywołało wiele emocji w środowisku geodezyjnym. Podnoszone zastrzeżenia, które zdaniem odbiorców utrudniają stosowanie przepisów w praktyce, to głównie: brak definicji szeregu określeń powołanych w treści rozporządzenia, nieprzejrzysta forma redakcyjna aktu – mnogość załączników, nieprzejrzysty sposób i nieprecyzyjność w definiowaniu obiektów baz danych i ich atrybutów (znalezienie kompleksowej informacji dla pojedynczego obiektu bazy danych wymaga przeanalizowania kilku załączników i kompilacji cząstkowych informacji), brak postanowień przepisów przejściowych i dostosowujących.

Niniejsze opracowanie jest próbą nadania przepisom rozporządzenia wymiaru praktycznego, co postulowały zarówno organy administracji geodezyjnej i kartograficznej w województwie wielkopolskim, odpowiedzialne za utworzenie i prowadzenie baz danych GESUT i BDOT500, jak i geodeci – wykonawcy prac geodezyjnych, których wyniki będą zasilały te bazy danych w trybie aktualizacji.

W opinii autorów – pracowników Wojewódzkiej Inspekcji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu – wartość dodaną opracowania stanowi zestawienie – porównanie postanowień przepisów przedmiotowego rozporządzenia z postanowieniami przepisów instrukcji technicznych obowiązujących przed wejściem w życie tego aktu normatywnego.

Prenumeratorzy GEODETY otrzymują CD wraz z lutowym wydaniem, pozostałych zainteresowanych zachęcamy do wykupienia prenumeraty na rok 2014

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama