wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-01-31| GIS, Mapy, Teledetekcja

I ty możesz zostać laserowym odkrywcą

Lotnicze skanowanie laserowe, pozwalając zaglądać pod korony trudno dostępnych lasów, już nie raz pomagało polskim archeologom w dokonywaniu interesujących odkryć. Dzięki ruszającemu dziś (31 stycznia) projektowi „Laserowi odkrywcy”, by dokonać podobnych odkryć, wystarczy przeglądarka internetowa i trochę wolnego czasu.


I ty możesz zostać laserowym odkrywcą <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl

By ruszyć na wirtualne poszukiwania znalezisk archeologicznych, należy zalogować się w specjalnie przygotowanym serwisie. Internauta zyskuje wówczas dostęp do aplikacji działającej w środowisku przeglądarki internetowej, która wyświetla mu losowo wybrane wizualizacje numerycznych modeli terenu powstałych w wyniku lotniczego skanowania laserowego. Na ich podstawie ochotnicy będą sprawdzać, czy przypadkiem rosnący na danym obszarze las nie skrywa np. dawnych osad, cmentarzysk, grodzisk, pozostałości pradziejowego górnictwa czy hutnictwa.

Dane, na których pracować będą wolontariusze, pochodzą z projektu ISOK, w ramach którego zeskanowano ponad 60% kraju. Pokrywają one dwa obszary w województwie świętokrzyskim o łącznej powierzchni około 100 km kw. Jak podkreślają organizatorzy, nie były one jeszcze sprawdzane tą metodą badawczą, a jako że są to tereny znajdujące się nad rzekami, prawdopodobieństwo odkrycia śladów dawnej działalności ludzkiej jest spore.

Przeglądane danych ze skanowania laserowego potrwa trzy miesiące. Następnie zgłoszenia internautów będą weryfikowane w terenie.

„Laserowi odkrywcy” są inicjatywą Instytutu Badawczego Leśnictwa realizowaną w ramach programu „Ścieżki Kopernika” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jak podkreślają organizatorzy, to pierwszy tego typu projekt w Polsce. Wpisuje się on w mało jeszcze popularną w kraju ideę nauki obywatelskiej.

W rozmowie z Geoforum.pl Radomir Bałazy z IBL dodaje, że chęć wsparcia projektu zgłosiło już kilkadziesiąt instytucji. Organizatorzy nie obawiają się więc braku chętnych, tym bardziej że wpłynęły już pierwsze zgłoszenia. Problemem może być raczej przeciążenie serwerów.

Źródło: Wrota Świętokrzyskie, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS