Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-01-31| GIS, Mapy, Teledetekcja

I ty możesz zostać laserowym odkrywcą

Lotnicze skanowanie laserowe, pozwalajÄ…c zaglÄ…dać pod korony trudno dostÄ™pnych lasów, już nie raz pomagaÅ‚o polskim archeologom w dokonywaniu interesujÄ…cych odkryć. DziÄ™ki ruszajÄ…cemu dziÅ› (31 stycznia) projektowi „Laserowi odkrywcy”, by dokonać podobnych odkryć, wystarczy przeglÄ…darka internetowa i trochÄ™ wolnego czasu.


I ty możesz zostać laserowym odkrywcą <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl

By ruszyć na wirtualne poszukiwania znalezisk archeologicznych, należy zalogować się w specjalnie przygotowanym serwisie. Internauta zyskuje wówczas dostęp do aplikacji działającej w środowisku przeglądarki internetowej, która wyświetla mu losowo wybrane wizualizacje numerycznych modeli terenu powstałych w wyniku lotniczego skanowania laserowego. Na ich podstawie ochotnicy będą sprawdzać, czy przypadkiem rosnący na danym obszarze las nie skrywa np. dawnych osad, cmentarzysk, grodzisk, pozostałości pradziejowego górnictwa czy hutnictwa.

Dane, na których pracować będą wolontariusze, pochodzą z projektu ISOK, w ramach którego zeskanowano ponad 60% kraju. Pokrywają one dwa obszary w województwie świętokrzyskim o łącznej powierzchni około 100 km kw. Jak podkreślają organizatorzy, nie były one jeszcze sprawdzane tą metodą badawczą, a jako że są to tereny znajdujące się nad rzekami, prawdopodobieństwo odkrycia śladów dawnej działalności ludzkiej jest spore.

Przeglądane danych ze skanowania laserowego potrwa trzy miesiące. Następnie zgłoszenia internautów będą weryfikowane w terenie.

„Laserowi odkrywcy” sÄ… inicjatywÄ… Instytutu Badawczego LeÅ›nictwa realizowanÄ… w ramach programu „Åšcieżki Kopernika” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jak podkreÅ›lajÄ… organizatorzy, to pierwszy tego typu projekt w Polsce. Wpisuje siÄ™ on w maÅ‚o jeszcze popularnÄ… w kraju ideÄ™ nauki obywatelskiej.

W rozmowie z Geoforum.pl Radomir Bałazy z IBL dodaje, że chęć wsparcia projektu zgłosiło już kilkadziesiąt instytucji. Organizatorzy nie obawiają się więc braku chętnych, tym bardziej że wpłynęły już pierwsze zgłoszenia. Problemem może być raczej przeciążenie serwerów.

Źródło: Wrota Świętokrzyskie, JK


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS