wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Geospatial Revolution, odc. 1
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2014-01-30| Geodezja, GIS, Mapy, Firma, Software, Instytucje

Świeże dane w oleskim geoportalu

Starostwo w Oleśnie uruchomiło własny serwis mapowy z bogatym zasobem informacyjnym oraz aktualnymi danymi.


Świeże dane w oleskim geoportalu

Na portalu można przeglądać m.in.: mapę zasadniczą, mapy glebowo-rolniczej, geodezyjną ewidencję sieci uzbrojenia terenu, ewidencję gruntów i budynków, ewidencję dróg czy ortofotomapę. Zgromadzono tam także dane pochodzące z gmin powiatu oleskiego – np. punkty użyteczności publicznej oraz miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.

Serwis bazuje na zintegrowanym systemie informacji przestrzennej Geo-Info 6 autorstwa poznańskiej firmy Systherm Info. Z rozwiązań tej spółki, aplikacji iNet oraz Kierg, oleskie starostwo korzysta już od 2010 roku. Umożliwiają one udostępnianie danych przestrzennych oraz internetowe zgłaszanie prac geodezyjnych, w tym pobieranie niezbędnych do ich wykonania materiałów czy eksport z prowadzonych baz danych. Aplikacje dostępne są pod adresem http://83.2.187.25:81/inet.

Jak w rozmowie z Geoforum.pl podkreśla geodeta powiatowy Mariusz Chlebowski, istotną zaletą wdrożonych rozwiązań jest aktualność prezentowanych danych. Codziennie wieczorem wykonywana jest bowiem aktualizacja warstw (m.in. na podstawie prac geodezyjnych złożonych w PODGiK-u), która dostępna jest w sieci już następnego dnia rano.

Oleski serwis ma być systematycznie rozwijany. W planach jest m.in. wzbogacenie go o warstwę prezentującą strukturę władania, a także kolejne dane planistyczne. Jak zapowiada geodeta powiatowy, w portalu udostępniony zostanie ponadto moduł do składania zamówień na dane z zasobu (z tym powiat czeka do nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego) oraz aplikację iAdres, która umożliwi miejscowym gminom prowadzenie ewidencji adresów.

Lista większości geoportali polskich samorządów znajduje się na Geoforum.pl w zakładce Geodane

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Dziękuję Dziękuję za pozytywne komentarze, olesno.giportal to owoc wspólnej pracy wszystkich zaangażowanych w jego powstanie - powiatowej administracji geodezyjnej, gmin publikujących swoje dane oraz firmy Systherm z Poznania. Nad codzienną produkcją danych czuwa 5 operatorów baz danych.Wszystkim wielkie dzięki. Nieprawidłowości w działaniu proszę zgłaszać geodezja@powiatoleski.pl .Pozdrawiam. Mariusz Chlebowski

tak trzymać Panie Mariuszu gratulacje, super sprawa. Inne ośrodki z woj.opolskiego powinny brać przykład z was. W tym ośrodku nie muszę już kreślić na mapach analogowych, operat można złożyć w formie cyfrowej gratulacje

licencja polska wersja tej strony może wprowadzać w błąd, ale chodzi o kafelki robione przez OSM ("cartography in our map tiles", "if using our map tiles"), a nie kafelki robione przez podmioty zewnętrzne na bazie danych OSM, które są na ODbL - a tu właśnie tak jest, bo obrazki lecą z giadres.pl - w każdym razie wystarczy samo "? autorzy OpenStreetMap" już bez dodawania symbolu licencji

licencja Podana jest odpowiednia licencja. W przypadku kafelków (a tak są wyświetlane tutaj dane OSM) wymagana jest licencja CC-BY-SA. Oficjalne info tutaj: http://www.openstreetmap.org/copyright/pl

bdb fajnie wygląda, sprawnie działa i spoko, że wypuszczają własne kafelki z danych OSM (choć w info podana jest zła licencja - CC zamiast ODbL)

Pytanie. Ile taki portal kosztuje?

niezle Pierwszy portal Systhermu ktory widze, calkiem niezle to wyglada, szybko chodzi. Fajnie ze jest mapa zasadnicza z atrybutami. Tak trzymac!

7 komentarzy

reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt