wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-01-27| GIS, Teledetekcja

Dane ze SPOT-ów zostaną (częściowo) uwolnione

Rząd Francji zdecydował się uwolnić swoje archiwa zdjęć satelitarnych pozyskanych przez konstelację SPOT.


Dane ze SPOT-ów zostaną (częściowo) uwolnione <br />
fot. CNES
fot. CNES

Decyzja ta ograniczona jest jednak trzema obostrzeniami. Po pierwsze, bezpłatny dostęp zagwarantowany będzie jedynie do użytku niekomercyjnego, przede wszystkim na potrzeby badań naukowych. Po drugie, uwolnione zostaną zdjęcia starsze niż 5 lat. Po trzecie, pobrać będzie można jedynie zdjęcia w rozdzielczości 10 m lub gorszej (SPOT 5 dostarcza danych z pikselem nawet 2,5-metrowym). Te ograniczenia to efekt nacisków firmy Airbus Defence and Space, która zainwestowała już 300 mln euro w budowę satelitów SPOT-6 i -7.

Pierwsza transza obrazów przeznaczonych do udostępnienia (100 tys. zdjęć, z których najstarsze pochodzą z 1986 r.) jest w trakcie przetwarzania przez francuską agencję kosmiczną CNES. Ich publikacja ma nastąpić jeszcze w tym roku. To jednak tylko niewielki wycinek danych pozyskanych przez aparaty SPOT – łącznie wykonały one ponad 30 mln zdjęć.

Źródło: Space News


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS