|2014-01-21|
GIS, Mapy, Instytucje
Zgłoś nieprawidłowość na rudzkim geoportalu
Od tego tygodnia mieszkańcy Rudy Śląskiej mogą za pomocą miejskiego geoportalu zgłosić urzędnikom dostrzeżone nieprawidłowości – dziurę w drodze czy awarię sieci wodociągowej.
Jak wyjaśniają przedstawiciele rudzkiego magistratu, obsługa aplikacji jest nieskomplikowana. Na interaktywnej mapie symbolem przedstawiającym wykrzyknik mieszkańcy zaznaczają miejsce, w którym pojawił się problem. Następnie po kliknięciu pojawia się okienko, w którym dokonuje się opisu zgłaszanej sprawy oraz zaznacza, jakiego problemu ona dotyczy. Mieszkańcy mają tu do wyboru kilka kategorii. – Podział na kategorie ma za zadanie usprawnić proces przekazywania informacji. System został bowiem tak skonstruowany, że poszczególne grupy przypisane są do odpowiednich jednostek. W ten sposób np. informacja o dziurze w jezdni trafia od razu do Wydziału Dróg i Mostów – wyjaśnia wiceprezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk.
Problemy i uwagi można zgłaszać anonimowo bądź podając swoje dane osobowe. – Osoba, która poda kontakt do siebie, zostanie poinformowana o potwierdzeniu przyjęcia zgłoszenia oraz o przekazaniu go do odpowiednich służb – tłumaczy Grzegorz Ogórek, geodeta miejski. Co ważne, geoportal działa także na urządzeniach mobilnych z dostępem do internetu. Co za tym idzie, zgłoszenie problemu przez mieszkańca możliwe jest niemal natychmiast po jego zauważeniu, i to z dowolnego miejsca.
Zgłaszanie uwag i problemów w mieście nie jest jedyną nowością w rudzkim geoportalu. – Zaznaczając odpowiednią warstwę na mapie, można zobaczyć, w którym miejscu znajdują się poszczególne komisje wyborcze oraz jakie obejmują ulice. Można również dowiedzieć się, jak przebiega granica okręgów wyborczych w mieście – wylicza Grzegorz Ogórek.
Funkcjonujący obecnie w Rudzie Śląskiej geoportal do połowy 2015 r. zastąpiony zostanie w znacznej mierze przez nowy system informacji przestrzennej. Prace nad nim już się rozpoczęły. – Docelowo w systemie znajdą się dane z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz ewidencji dróg i obiektów mostowych. SIP zostanie też częściowo połączony z Systemem Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej – wylicza Grzegorz Ogórek. Wartość projektu, w ramach którego realizowany jest nowy system, to blisko 3,5 mln zł, z czego niemal 3 mln zł stanowić będzie unijne dofinansowanie.
Źródło: UM RŚ
|