Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-01-20| GIS, Mapy, Instytucje

Pierwiastki w europejskich glebach skartowane

Europejskie służby geologiczne zrzeszone w EuroGeoSurveys zakończyły badania geochemiczne gleb pól uprawnych i trwałych użytków zielonych Europy.


Pierwiastki w europejskich glebach skartowane

Prace wykonano w ramach projektu GEMAS (Geochemical Mapping of Agricultural and Grazing Land Soil of Europe). Ich efektem jest zbiór porównywalnych danych o zawartości 60 pierwiastków w glebach na obszarze Europy oraz ocena czynników determinujących ich biodostępność i toksyczność. W ramach projektu zbadano 4345 próbek gleb pobranych w regularnej siatce 1 próbka/2500 km kw., na powierzchni 5,6 mln km kw. w 33 krajach.

Wyniki analiz wykazały, że rozmieszczenie pierwiastków w glebach użytków rolnych Europy jest ściśle związane z budową geologiczną i klimatem, mniejszy jest zaś wpływ czynników antropogenicznych (w tym rolnictwa) na ich chemizm. Podwyższona koncentracja poszczególnych pierwiastków jest najczęściej związana z obszarami występowania złóż surowców mineralnych.

Informacje zgromadzone w bazie danych projektu GEMAS będą pomocne w opracowywaniu i wdrażaniu dyrektywy glebowej (Soil Protection Directive) Unii Europejskiej, a także wykorzystywane w naukach medycznych, rolniczych, w planowaniu przestrzennym, rozwoju przemysłu i ochronie środowiska w skali całego kontynentu.

Na przełomie lutego i marca 2014 r. wyniki projektu będą opublikowane w formie dwutomowego atlasu „Chemistry of Europe’s Agricultural Soils”, który zostanie udostępniony również na stronie internetowej http://gemas.geolba.ac.at

Projekt GEMAS zrealizowano przy współudziale ponad 65 organizacji z całego świata, w tym polskiego Państwowego Instytut Geologicznego. Jak zauważa PIG, służby geologiczne krajów europejskich już od kilkunastu lat zajmują się wspólnym kartowaniem geochemicznym, dążąc do zbudowania jednolitej bazy danych skupiającej informacje o stanie środowiska przyrodniczego wszystkich krajów Europy. W latach 1997–2006 w wyniku realizacji projektu FOREGS opracowano m.in. Geochemical Atlas of Europe (http://weppi.gtk.fi/publ/foregsatlas), zawierający podstawowe informacje o charakterystyce geochemicznej gleb, wód powierzchniowych i osadów strumieniowych na terenie całego kontynentu.

Anna Pasieczna i Aleksandra Dusza-Dobek (PIG)


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama