|2014-01-17|
Geodezja, Prawo, Instytucje
Wkrótce bardziej elektroniczna administracja
Łatwiejsze zdobycie profilu zaufanego, dokument elektroniczny równy papierowemu, ułatwienie korespondencji elektronicznej – m.in. takie zmiany przewiduje ustawa o informatyzacji, która właśnie trafiła na biurko prezydenta.
Jedną z ważniejszych zmian z punktu widzenia geodezji i kartografii jest ułatwienie obywatelom korzystania z profilu zaufanego ePUAP, czyli darmowego podpisu elektronicznego do kontaktu z administracją. Dzięki ustawie sieć takich miejsc, gdzie będzie można potwierdzić profil zaufany, zostanie rozszerzona m.in. o operatora pocztowego (obecnie to Poczta Polska), banki czy instytucje kredytowe. Przypomnijmy, że obowiązujące od początku tego roku rozporządzeniem ws. PZGiK zakłada, że to właśnie platforma ePUAP ma stać się jedną z metod załatwiania spraw z ośrodkami dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej.
Inne zmiany przewidziane przez uchwaloną właśnie przez parlament nowelizację ustawy o informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne przewidują m.in.: • Poszerzenie grona instytucji, które będą mogły kontaktować się z obywatelami za pośrednictwem ePUAP. Rząd liczy, że im więcej będzie takich usług, tym bardziej potrzebny będzie profil zaufany. • Ułatwienie korespondencji elektronicznej poprzez nałożenie na urzędy obowiązku posługiwania się e-skrzynkami podawczymi w jednolitym standardzie (dziś skrzynki bywają różne i nie ma gwarancji, że przyjmą każde pismo podpisane cyfrowo). • Porządkowanie wzorów dokumentów – urzędy będą musiały zgłaszać wzory dokumentów elektronicznych do centralnego repozytorium wraz z opisami usług możliwych do zrealizowania przy wykorzystaniu tych wzorów oraz udostępniać formularze elektroniczne. Formularze niespełniające wyznaczonych standardów będą mogły być usuwane z ePUAP-u, by nie myliły obywateli. • Jeżeli jakąś sprawę da się załatwić elektronicznie, podmioty publiczne będą musiały przygotować odpowiednie elektroniczne wzory pism i formularze.
Pracując nad wdrożeniem tej ustawy, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przygotowało projekty rozporządzeń wykonawczych do tego aktu. Udostępniono je na stronie resortu.
Źródło: MAC, JK
|