Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-01-10| GIS, Mapy, Teledetekcja

Zimowe anomalie okiem satelitów

Jak dotąd, tegoroczna zima jest w Europie wyjątkowo ciepła, a w Ameryce Północnej – rekordowo zimna. Doskonale widać to na mapach satelitarnych udostępnionych właśnie przez agencję NASA.


Zimowe anomalie okiem satelitów
Do jej opracowania posłużyły dane o temperaturze powierzchni Ziemi zbierane przez sensor MODIS (Moderate-resolution Imaging Spectroradiometer) zainstalowany na satelicie Terra. Informacje rejestrowane od 1 do 7 stycznia br. porównano z uśrednionymi temperaturami z lat 2001-10. Obszary, gdzie tegoroczna zima jest cieplejsza niż w poprzedniej dekadzie, widoczne są na mapie w odcieniach czerwonego, a tereny, gdzie mocniej łapie mróz, oznaczono kolorem niebieskim. Na biało zaznaczono zaś tereny, gdzie nie stwierdzono anomalii termicznych. Kolor szary to z kolei braki danych spowodowane zalegającymi nad danym obszarem chmurami.

Jak komentują te mapy eksperci z NASA, świetnie pokazują one, że różnie można opisywać ziemską atmosferę, ale na pewno nie można powiedzieć, iż jest ona jednolita. Jedną z przyczyn różnego przebiegu tegorocznej zimą są tzw. fale Rossby’ego. To wielkoskalowe zjawisko występujące w wyższych warstwach atmosfery tworzy swoiste meandry prądów powietrznych, do Ameryki Północnej pompując w tym roku powietrze zimne, a do Europy – ciepłe. Taka sytuacja może się utrzymywać od kilku dni do nawet kilku tygodni – twierdzi NASA.

Źródło: NASA EO, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama