Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-01-08| GNSS

Stacje GLONASS jednak nie w USA?

Prezydent USA Barack Obama podpisał ustawę o wydatkach obronnych na rok 2014, w której m.in. określono wymogi dotyczące systemów nawigacyjnych. Zawarte w ustawie zapisy praktycznie przekreślają szansę na rozmieszczenie w Stanach Zjednoczonych naziemnych stacji GLONASS.


Stacje GLONASS jednak nie w USA?
W maju 2012 roku Rosjanie zwrócili się do amerykańskiego rządu z wnioskiem o pozwolenie na budowę na terytorium USA sześciu stacji monitorujących rosyjski system nawigacji satelitarnej, które miały służyć zwiększeniu niezawodności i dokładności rozwiązania. Pentagon i CIA dostrzegły w tych planach zagrożenie bezpieczeństwa kraju i wezwały Departament Stanu do odrzucenia wniosku rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos. Ich zdaniem stacje GLONASS mogą być wykorzystywane w celu szpiegowania USA lub poprawy efektywności rosyjskiej broni.

W podpisanej przez Baracka Obamę ustawie nie ma formalnego zakazu budowy stacji monitorujących, jednak wymogi, jakie stawiane są systemom nawigacyjnym praktycznie uniemożliwiają rozmieszczenie naziemnych stacji. Zgodnie z nowym aktem prawnym systemy nawigacyjne innych krajów nie powinny godzić w komercyjną atrakcyjność amerykańskiego systemu GPS i mogą przekazywać jedynie niezakodowane dane. Pomimo tych zapisów Biały Dom ogłosił, że rozmowy ze stroną rosyjską będą kontynuowane.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS