Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-01-07| Geodezja

Moje geodezyjne życzenie - wyniki konkursu

Po przeszło trzech tygodniach od ogłoszenia dobiegł końca konkurs „Moje geodezyjne życzenie”, w którym poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie, co trzeba zmienić w polskiej geodezji. Wśród uczestników konkursu rozlosowaliśmy nagrody ufundowane przez firmę Geopryzmat z Raszyna.


Moje geodezyjne życzenie - wyniki konkursu
W pierwszym etapie konkursu każdy z głosujących mógł wskazać najistotniejszą jego zdaniem kwestię, która wymaga interwencji Ducha Geodezji zaklętego w złotym teodolicie. Nadesłane sugestie charakteryzowały się dużą różnorodnością oraz nierzadko w jednym zgłoszeniu dało się znaleźć kilka różnych życzeń.

Wśród propozycji była m.in. taka:
„Miałem sen, w którym rozumiem przepisy prawa geodezyjnego i kartograficznego i nie potrzebuję kolejnych wyjaśnień i szkoleń autorów, wykonawcy patrzą na siebie z miłością, życząc powodzenia i wyższych ofert cenowych (...)”.

Niektórzy uczestnicy przysłali nam nawet próbki umiejętności poetyckich:

„Moje życzenie geodezyjne musi się spełnić – to rzecz konieczna!
Tak bardzo marzę, żeby w terenie nie było dzikich podmuchów powietrza,
Żeby już nigdy nie moknąć w deszczu, żeby nie marznąć w tak wielkie mrozy,
By móc po prostu wykonać pomiar, bez jęków, płaczu, lęków i zgrozy (…)”.

W nawiązaniu zaś chyba do fantastycznej estetyki naszej opowieści jeden z głosujących zażyczył sobie podróży w czasie: „ (…) Cofnąć się do momentu, kiedy to dopiero co tworzona była dyrektywa INSPIRE. Do momentu w którym mieliśmy, obecnie zaprzepaszczoną, możliwość na dostosowanie jej do polskich warunków”. Nie brakowało również głosów, że jedno życzenie nie jest w stanie nic zmienić: „100 złotych rybek, gdzie każda spełnia 3 życzenia. Dopiero wtedy widzę szansę dla geodezji”.

Wybierając spośród nadesłanych propozycji 10 życzeń do II etapu, staraliśmy się, aby stanowiły one odzwierciedlenie jak największej liczby zasygnalizowanych problemów. Zdajemy sobie sprawę, że z racji ograniczeń konkursu nie wszystkie ciekawe propozycje znalazły się w finałowej dziesiątce, nie wszystkie też dałoby się zamknąć w postaci zwięzłego punktu na liście. Za przykład niech posłuży jedno ze zgłoszeń: „Moim geodezyjnym życzeniem jest, aby nasze środowisko szanowało się wzajemnie, szanowało swoich klientów oraz pracowników. Uprzejmość i życzliwe podejście na pewno wróci do nas!”.

W drugim etapie konkursu z 10 wybranych przez redakcję odpowiedzi należało wskazać jedno najważniejsze życzenie. Żadne z nich nie uzyskało przytłaczającej liczby głosów. Zwycięskim życzeniem okazało się: „Pełna cyfryzacja/informatyzacja ośrodków dokumentacji”, które zdobyło 19,7% wszystkich głosów. Tuż za nim ex aequo uplasowały się: „Sformułowanie jasnych i przejrzystych przepisów” oraz „Wprowadzenie zasady, aby w przetargach cena nie mogła być jedynym kryterium wyboru ofert” (po 19,0%).

Wyniki głosowania w II etapie konkursu (oddano 290 głosów):
1. Pełna cyfryzacja/informatyzacja ośrodków dokumentacji – 19,7%
2. Sformułowanie jasnych i przejrzystych przepisów – 19,0%
3. Wprowadzenie zasady, aby w przetargach cena nie mogła być jedynym kryterium wyboru ofert – 19,0%
4. Narzucenie przez państwo cen minimalnych za usługi geodezyjne – 13,4%
5. Zmniejszenie liczby osób kształcących się w zawodzie geodety – 12,7%
6. Powołanie samorządu geodetów – 5,2%
7. Zwiększenie nakładów na kształcenie geodetów w celu poprawy jakości nauczania – 4,5%
8. Przywrócenie instytucji mierniczego przysięgłego – 3,1%
9. Zlikwidowanie PODGiK-ów – 2,7%
10. Żadnych zmian. Wszystko jest w porządku – 0,7%

Duża różnorodność zgłoszeń w pierwszym etapie konkursu oraz brak wyraźnego faworyta w drugim zdaje się świadczyć, że o ile łatwo jest stwierdzić, że w polskiej geodezji nie jest tak, jak być powinno, to wskazanie jednej kwestii, którą należałoby zmienić w pierwszej kolejności, nastręcza już pewnych trudności. Być może rzeczywiście potrzeba 100 złotych rybek, a nie jednego Ducha Geodezji, aby w ogóle coś drgnęło.



Teraz nadszedł moment ogłoszenia uczestników nagrodzonych w naszym konkursie. Wśród biorących udział w I etapie rozlosowaliśmy dwa ręczne dalmierze laserowe. Dalmierz marki Kolida model PD-58A o zasięgu do 80 m otrzymuje: Marcin Bienias, Brzezie, natomiast model PD-54 o zasięgu do 40 m: Lucjan Średnicki, Kielce. Nagroda główna – niwelator optyczny Pentax AP-281 przeznaczony do precyzyjnych pomiarów geodezyjnych, budowlanych i drogowych (dokładność 1,5 mm/1 km, powiększenie lunety 28x) – przypadła uczestnikowi II etapu Danielowi Warpechowskiemu, Warpechy Nowe. Nagrody, których sponsorem jest firma Geopryzmat z Raszyna, prześlemy za pośrednictwem kuriera.

Gratulujemy nagrodzonym i dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama